Objevuje se spousta problémů kolem výkladu Ústavy. Jak vnímáte, že prezident Miloš Zeman reagoval na možné odvolání ministra financí Andreje Babiše námitkou, že k odvolání ministra koaličního partnera potřebuje podle koaliční smlouvy premiér souhlas předsedy koaliční strany. Má prezident argumentovat koaliční smlouvou, když je jí Ústava nadřazena?
Koaliční smlouva je záležitost předsedy vlády, je to politický akt, nikoli akt ústavní. Z hlediska Ústavy platí to, co je v Ústavě, to znamená, že předseda vlády může navrhnout prezidentovi republiky odvolání kohokoli, kdo nemá jeho důvěru. V této situaci je jen zajímavé, že to byl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který prohlašoval, že nemůže odvolat ministra kultury Daniela Hermana, protože je to věc koaliční smlouvy. A že když s odvoláním člena vlády nesouhlasí strana, z které je, nemůže to učinit.
Ale není něco jiného, když se premiér odvolává na smlouvu, kterou sám podepsal jako jeden z předsedů politických stran, a prezident, který není žádnou koaliční smlouvou vázán, ale je vázán pouze Ústavou?
No jistě. Premiér se na to může odvolávat, ale pak je nedůsledný, když to platí pro jednoho, a pro druhého ne. Ale zajímavé je, jak je to s tou demisí. Předseda vlády nejprve řekl na tiskové konferenci, že podá demisi vlády, ale to bylo jen řečnické cvičení, ústavně právní význam to nemá žádný. Ústavně právní význam to má tehdy, až podá demisi do rukou prezidenta republiky.
Výroku o demisi celé vlády ale předcházel postoj prezidenta, že ministra financí neodvolá, i když mu to premiér navrhne, odvolával se na znění koaliční smlouvy, protože už nechtěl být spoluodpovědný za kauzy ministra financí Andreje Babiše.
Když takto předseda vlády postupuje, chce vlastně přinutit hnutí ANO, aby samo podalo demisi.
Nechci spekulovat o tom, co kdo svými kroky sleduje, mne by zajímalo, pokud by premiér podal návrh na odvolání ministra financí, jestli má prezident právo odmítat to s odvoláním na koaliční smlouvu?
Do koaliční smlouvy není nikomu nic. Tento problém se neobjevil poprvé. Kdysi v devadesátých letech jsem našel, že se tím zabýval Ústavní soud Spolkové republiky Německo a vyjádřil se dost neutrálně, nějaký právní význam tomu dávali, ale určitě neřekli, že to má význam ústavněprávní. Prostě ústavněprávní význam koaliční smlouva nemá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová