Vždycky jsem byl k Rusku přátelský, ujistil Michael Kocáb. Pak spustil o anšlusu, příšerném Putinovi a lezení do zadku

05.07.2014 4:51 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr pro lidská práva, hudební skladatel, zpěvák a občanský aktivista Michael Kocáb, který byl na počátku 90. let minulého století jedním z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa, kritizuje návrh prezidenta Miloše Zemana zrušit víza pro ruské občany.

Vždycky jsem byl k Rusku přátelský, ujistil Michael Kocáb. Pak spustil o anšlusu, příšerném Putinovi a lezení do zadku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

„To mi připadá jako lezení do zadku Putinovi“ prohlásil Michael Kocáb v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že v současné době považuje bezvízový styk s Ruskem za vážné bezpečnostní riziko.

Současný vývoj na Ukrajině Vám dal za pravdu, když jste tlačil po listopadu 1989 na co nejrychlejší odchod sovětských vojsk z tehdejšího Československa. Ale nepřipadá Vám z vyjádření některých českých politiků i odborníků, že na naši zkušenost už poněkud zapomněli?

To mi samozřejmě připadá a zároveň mi to připomíná nechvalnou politiku appeasementu (Appeasement označuje pacifistickou politiku z 30. let 20. století, kterou symbolizovalo hlavně ustupování agresivním stranám. Politici věřili, že uspokojením potřeb a požadavků nacistického Německa odvrátí druhou světovou válku a zachovají mír za každou cenu – pozn. red.) ve 30. letech, kdy Hitler neustále ukusoval další a další část Evropy, nejprve zabral Porýní, které patřilo historicky k Německu, ale po 1. světové válce bylo na základě Versailleské smlouvy okupováno dohodovými  vojsky, posléze Rakousko, potom Sudety  a vždycky v mezičasech se zklidnil a svět se blamoval, že Hitler už se nasytil. Jen aby se to neopakovalo. Anšlus Krymu je téměř jakoby přes kopírák s anšlusem Rakouska. Jakkoli tehdy byly důvody pro appeasement různé: strach z dalšího válečného konfliktu, nebo samozřejmě důvody ekonomické vzhledem k  provázanosti Evropy s Německem, tentokrát se zdá, že jsou to převážně jen ekonomické důvody. A v okamžiku, kdy Putin povolí tlak, objevuje se tendence vztahy opět normalizovat, a to se mi nelíbí. Ale zároveň musím říci, že třeba ministr zahranič&iacut e; Lubomír Zaorálek se v mých očích chová konsekventně a jeho názor podporuji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…