Za komoušů máslo za 93 Kč? Jděte do háje, přiletělo na hlavu ODS. Jaké byly nájmy? Dotované jídlo? Ten dnešní svrab? A zákaz cestování, k tomu je zde pravda, o které se neví...

12.09.2017 20:37 | Zprávy

ROZHOVOR Občanští demokraté ve volební kampani upozorňují na to, že nynější životní úroveň v České republice je v podstatě nesrovnatelná s komunistickým režimem, a to i díky tomu, že právě ODS provedla v zemi úspěšnou transformaci na tržní hospodářství. Jejich argumentaci v podobě konkrétních příkladů, jak by tu bylo draho, pokud by naše hospodářství takovou proměnou neprošlo, razantně odmítá makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc. Podle něj ODS může za dnešní marasmus, za to, že máme dvoutřetinovou produktivitu práce a třetinové mzdy oproti Západu.

Za komoušů máslo za 93 Kč? Jděte do  háje, přiletělo na hlavu ODS. Jaké byly nájmy? Dotované jídlo? Ten dnešní svrab? A zákaz cestování,  k tomu je zde pravda, o které se neví...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc v pořadu ČT Hyde Park

V rámci své volební kampaně upozornila ODS na Facebooku, že kdyby dnes bylo stejně „lacino“ jako za komunistů, tak by čtvrtka másla stála 93 korun, tehdejší vůz Škoda 105L by byl za 534 978 Kč a litr a půl velká láhev Pepsi Coly by byla za 231 korun. Výpočty vycházejí ze srovnání průměrného platu v roce 1989, kdy byl 3170 Kčs, a letošního 29 346 Kč. Chtěl byste za tyhle ceny dnes nakupovat?

Tak ODS samozřejmě v kampani dává najevo voličům, které chce reprezentovat, co pro ně hodlá udělat. Ale zrovna v této souvislosti se pokouší srovnávat nesrovnatelné. Přece nelze použít jednoduchou trojčlenku a vzít si jen průměrnou mzdu z letošního roku proti průměrné mzdě roku 1989. Vždyť je evidentní, pokud jde o rozložení příjemců mezd a platů, že jejich soubor do roku 1989 byl velmi homogenní. Československo mělo naprosto extrémní míru nivelizace, takže příjmy byly velmi soustředěné kolem průměru. Už samotný základ toho srovnání je nesmyslný, když se nezohlední rozptyl, tedy rozdíl mezi průměrným platem a platy v první desetině a poslední desetině škály. Ten je nyní několikanásobný oproti tomu, jaký byl dřív. Jinak řečeno, dnes zhruba dvě třetiny příjemců mezd berou méně, než je průměrný plat. To je statistická záležitost. Položme si otázku, k čemu je průměr, když ani dvě třetiny příjemců ten průměrný plat nemají. Takový průměr je na nic, když se nedíváme na strukturu příjemců.

Vyčetl byste takovému srovnání i něco jiného než to, že si ODS zjednodušila výpočet hypotetických cen pro současnost pouhým porovnáním průměrných mezd?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…