Dne 24. září jsme oslavili 60. výročí dosažení první řetězové štěpné reakce v tehdejším Československu. Došlo k tomu ve výzkumném ústavu v Řeži u Prahy. Jak vlastně československé jádro začínalo?
Vše začalo v polovině padesátých let, kdy jaderná energie měla řešit všechny problémy lidstva. V roce 1955 byla uzavřena mezi Československem a Sovětským svazem dohoda o spolupráci v oblasti mírového využívání jádra. Během dvou let, což je z dnešního pohledu neuvěřitelně krátká doba, byl v Řeži postaven Ústav jaderné fyziky, jehož součástí byl jaderný reaktor a cyklotron. I v Čechách se rozhodlo, že se vybuduje jaderná elektrárna, takže začala vznikat jaderná strojírenská výroba.
Vše se zkoušelo na pilotním projektu elektrárny A1, která se stavěla v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Koncepce byla plynem chlazený reaktor, moderovaný těžkou vodou s palivem s přírodním uranem. Reaktor vyrobila Škodovka, turbínu také, palivo se montovalo v Ústavu jaderných paliv na Zbraslavi. Hodně se stavělo, hodně se předělávalo. Elektrárna byla spuštěna v roce 1972 a běžela do roku 1977, kdy byla po havárii odstavena a demontována.
Mezitím se přešlo na osvědčený model ruských reaktorů VVER, kterých se v Československu vybudovalo celkem 12 (10 typu VVER-440 a 2 VVER-1000), z toho je osm stále v provozu a dva poslední se v Mochovcích dokončují.
V poslední době, i díky blížícím se volbám, se začíná stále více mluvit o výstavbě nových bloků v Česku a častěji než dříve se mluví i o lokalizaci zakázek. Jak je podle vás důležitý podíl, který by měly české firmy v projektu zaujmout?
Jsou to dvě roviny. První znamená účast montážních profesí při vlastní výstavbě. Tam bude potřeba nějakých 5000 lidí. Budou to české ruce organizované v českých firmách. Buď jsou, nebo vzniknou. To bude jedna část jednání s vybraným dodavatelem.
Druhá úroveň je výroba a dodávka zařízení. V Česku umíme vyrobit sekundár s turbínou i pomocné systémy. Neumíme vyrobit podstatné části jaderného ostrova. Zde snad jen potrubí, čerpadla, armatury a nějaké nádrže, ale reaktor a parogenerátory ne. To je druhá část jednání s vybraným dodavatelem.
Musíme si ale říct, že to tak bude, že chceme třeba dodat všechna čerpadla mimo čerpadel na primárním okruhu, nebo všechny ventily a armatury, nebo chemická měření a laboratoře atd. Bohužel, zatím se toto téma neobjevuje. Ale mělo by. Přece nebudeme to, co umíme vyrobit v Čechách, dovážet z ciziny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml