Dne 24. září jsme oslavili 60. výročí dosažení první řetězové štěpné reakce v tehdejším Československu. Došlo k tomu ve výzkumném ústavu v Řeži u Prahy. Jak vlastně československé jádro začínalo?
Vše začalo v polovině padesátých let, kdy jaderná energie měla řešit všechny problémy lidstva. V roce 1955 byla uzavřena mezi Československem a Sovětským svazem dohoda o spolupráci v oblasti mírového využívání jádra. Během dvou let, což je z dnešního pohledu neuvěřitelně krátká doba, byl v Řeži postaven Ústav jaderné fyziky, jehož součástí byl jaderný reaktor a cyklotron. I v Čechách se rozhodlo, že se vybuduje jaderná elektrárna, takže začala vznikat jaderná strojírenská výroba.
Vše se zkoušelo na pilotním projektu elektrárny A1, která se stavěla v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Koncepce byla plynem chlazený reaktor, moderovaný těžkou vodou s palivem s přírodním uranem. Reaktor vyrobila Škodovka, turbínu také, palivo se montovalo v Ústavu jaderných paliv na Zbraslavi. Hodně se stavělo, hodně se předělávalo. Elektrárna byla spuštěna v roce 1972 a běžela do roku 1977, kdy byla po havárii odstavena a demontována.
Mezitím se přešlo na osvědčený model ruských reaktorů VVER, kterých se v Československu vybudovalo celkem 12 (10 typu VVER-440 a 2 VVER-1000), z toho je osm stále v provozu a dva poslední se v Mochovcích dokončují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml