Zejména starší lidé s nostalgií k SSSR mají Greenpeace za bandu chuligánů, která mediálně vděčnými akcemi získává štědré sponzorské dary. Jak na tyto názory reagujete?
To jsou propagandistické řeči ze strany lidí, kteří berou přírodu jako bezednou pokladnu pro svůj byznys. Jde o ideologii velkých průmyslových monopolů. Nebojím se ani sovětské terminologie, protože se jedná o ideologii imperialismu, podle níž je kapitálu dovoleno vše. Pro něj není zákonů a hranic, protože vytváří peníze, za něž si může koupit vše. Přírodu, ideje, hospodářství a tak dále. My, ekologové, se snažíme lidem připomínat, že zákony platí pro všechny stejně. To se průmyslníkům nelíbí, proto provokují a nazývají nás třeba cizími agenty.
Nejsou v Ruské federaci tyto monopoly přeci jen pod větší kontrolou státu?
Ani ne. Všichni berou politiku ve velmi zúženém smyslu, jako naši politiku nebo vaši politiku. Ale takhle ji brát nelze. Politik je nespočet. Sociální, ekologická, hospodářská a tak dále. Všichni by měli přemýšlet, jak tu kterou politiku zlepšit. Je absurdní bojovat proti vládě nebo občanské společnosti, měli bychom táhnout za jeden provaz. Boj proti neziskovkám je ubíjením vlastního státu. Nicméně vysoká debilita lidí, bývalých zlodějů a kriminálníků, kteří pronikli do dumy za ukradené peníze, je problém. Vidíme, co to znamená na Ukrajině.
Co to znamená na Ukrajině?
Obrovské problémy a tragédii ruského hospodářství. Když se to zavčasu nezastaví, zůstaneme sami. Tady, ve Vladivostoku, jsme všichni Ukrajinci. Moje máma, táta, dědové i babičky se sem přistěhovali z Ukrajiny. Šlo totiž o státní program osídlení Dálného východu. Pro nás to je opravdová tragédie. Přestože jsem analytik, současné situaci na Ukrajině úplně nerozumím. Jasno mám v tom, že v tamním parlamentu vládnou stejní kriminálníci jako v dumě. Gangsteři si rozdělili Rusko dříve, takže se dnes už vydávají za vážené občany. Vladimir Putin je sice drží silou, ale nic není věčného. Může se stát to samé, co na Ukrajině. Bude to jako pohled do zrcadla. Eskalace násilí a rozkol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský