Od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank, uběhlo už sedm let. Během té doby se kritici současného systému snažili pomocí akcí jako Occupy Wall Street přesvědčit veřejnost, že miliardáři a „banksteři“ ji pomocí finančního systému okrádají. Mnozí odborníci, jako řecký exministr financí a ekonom Varoufakis, tepali finanční systém jako cosi založeného na bublinách, na dominanci dolaru a na neustálém snižování reálných mezd. Kam jsme se v té diskusi o současném kapitalismu za sedm let dostali? Co říci o úspěšnosti pojmů kapitalismus, globalizace a volný trh? A jaká je jejich budoucnost, stejně jako budoucnost ekonomického řádu světa?
Obávám se, že žádný z vámi použitých termínů nepostihuje skutečnou hloubku současné krize. Západ totiž rezignoval na svou budoucnost, nezáleží mu na životě příštích generací ani na osudu našeho světa. Proto se dnes stáváme lhostejnými svědky asistované sebevraždy západní civilizace. Ekonomické a jim podřízené politické elity se utěšují starým sloganem „Za nás to ještě vydrží“. Zdá se, že z toho důvodu se vyhneme jaderné apokalypse, přednost dostal scénář velmi podobný zániku Říše západořímské, tedy vpád a dominance barbarů.
Pojem „válka“ byl v minulých letech téměř ztotožňován s Ruskem a takto nám byl předkládán. Když opadly emoce a jistá „pěna dní“, v jakém stavu jsou nyní záležitosti mezi Evropou a Ruskem? Byla Ukrajina jen malé nedorozumění, nebo šlo o začátek ruské agresivity vůči Evropě, anebo, a to také slýcháme, šlo o promyšlený krok Západu k oslabení Ruska?
Až budou jednou historici hodnotit události počínající v průběhu roku 2012 a pokračující přes naší současnost někam do blízké budoucnosti, nepochybně budou mít velký problém pochopit logiku počínání představitelů politických špiček EU na unijní i národní úrovni. Marně budou hledat racionální důvod, proč se během několika málo měsíců změnili politici, prosazující úspěšně se rozvíjející projekt mírové a prosperující Evropy, v agresivní vlčí smečku toužící po válce a krvi. Možná je napadne, že to udělali proto, aby odvedli pozornost od svého fatálního selhání na jižní hranici unie. Rusko bylo vhodným cílem, protože se již několik století chová velmocensky předvídavě.
Měli bychom se na každou zásadní geopolitickou změnu dívat z perspektivy její úspěšnosti či neúspěšnosti. Pokus o rozšíření EU o Ukrajinu je jasným fiaskem. A co hůře, Evropská unie se mílovými kroky – vzhledem ke krizi v Řecku a vlastně celém Středomoří – přibližuje stavu, v němž byla Ukrajina před Majdanem. Ukrajina se již rozpadá.
My, pokud jde o obranu země, spoléháme na NATO. Je to dostatečná záruka naší obrany? Co by potřebovala naše armáda, od dob vstupu do NATO zeštíhlená? Před čím je naše armáda schopna nás jako taková sama ubránit? Jaké je reálné nebezpečí současných, třeba i nových forem války? Jak by se na ně měla naše země a její spojenci přichystat?
Naše malá profesionální armáda se zrodila v idylických dobách, kdy po rozpadu bipolárního světa nehrozilo zdánlivě žádné nebezpečí. O al-Káidě věděli jen zpravodajští odborníci, Rusko bylo slabé a Čína daleko. Pojem hybridní válka se sice vyskytoval v učebnicích a na počátku devadesátých let se touto problematikou zabývali i na tehdejším československém ministerstvu obrany, ale pak zvítězila idea kolektivní bezpečnosti, v níž představa, že by česká armáda měla po nějakou dobu sama hájit svoji zemi neměla (a doposud nemá) místo. V podstatě máme expediční sbor, jaký se původně používal pro války v koloniích. My i celá Evropa jsme z tohoto pohledu bezbranní. A v tzv. Islámském státě to dobře vědí.
Jsme připraveni z hlediska záchranářských, krizových a nouzových procesů v případě války chránit alespoň část civilního obyvatelstva? A půjdeme-li do detailu, k jednotlivému občanu, je nutné něco dělat s absencí vojenských schopností či prosté fyzické zdatnosti? Je dobré v nějaké formě obnovit základní vojenskou službu?
V tomto ohledu bych nebyl tak skeptický. Bude-li vůle se bránit proti tomu, co nám hrozí ze strany stoupenců fundamentalistického islámu, máme technické i personální předpoklady v řádu týdnů vytvořit funkční domobranu, která bude čelit většině hrozeb plynoucích z hybridní války.
Nad ruským nebezpečím v současné době převládá nebezpečí tzv. Islámského státu, který rozvrací státy zanesené na mapě a místo nich nastoluje státní zřízení založené na brutálních interpretacích islámu. Existuje mapa vysněného rozsahu území, které by IS chtěl: polovinu Afriky, západní Asii, jižní Evropu. A někteří učenci mluví o tom, že islám jako takový má ve svých základech povinnost dobýt celý svět. Prezident Zeman přirovnává IS k nacistickému Německu a vyzývá, abychom nezaspali. Hrozí našemu světu vážné nebezpečí ze strany takto expanzivního státního útvaru?
Jednou ze základních povinností každého muslima, který se ocitne v zemi jiné víry, je změnit ji na zemi islámskou. Pokud se mu to nepodaří, má se vrátit domů. Volba prostředků, kterými bude přesvědčovat nevěřící, je dost široká. U fundamentalistů má přednost meč a oheň před dobrým slovem. A tzv. Islámský stát se již dávno stal útočištěm frustrátů. Jako vždy v dějinách, krutost pramení z pocitu méněcennosti. Takové anticivilizační hrozbě Evropa ještě nikdy nečelila.
Když mluvíme o rozdílu mezi Evropou a islámských světem, zmiňuje se, že zatímco my, Evropané, jsme se naučili žít bez Boha a víry, muslimovi zasahuje do života náboženství mnohem drtivějším způsobem, posiluje ho a dává mu i pocit nadřazenosti nad námi, kteří Boha nemáme, a místo něj máme alkohol, porno apod. Je to správná interpetace?
To, co citujete, je muslimský pohled na problém. Islamismus je ideologie, asi jedna z nejtotalitnějších v lidské historii. Neponechává člověku prakticky žádnou svobodu ani soukromí, tak jak ho chápeme my. Znám případ Íránce žijícího v Čechách, který kdysi jel domů navštívit rodiče. Na záchodě u benzinky močil ve stoje, nikoliv v podřepu. Viděl jej příslušník náboženské policie, takže skončil ve vězení, protože urazil Alláha. To jen na okraj, co nás také může čekat, až přijmeme ten vytoužený milion uprchlíků.
Problém je v něčem podstatnějším: vzpomínám si na debatu s jedním arabským náměstkem ministra zahraničních věcí kolem karikatur proroka Mohameda. Dostal jsem od něho následující otázku: „Já jsem umírněný muslim, ale za islám bych bez váhání položil život. A za co jste ochotni položit život vy, Evropané?“ Má odpověď zněla, že za svobodu, včetně svobody slova, abychom mohli žít, tak jak jsme si za ta staletí zvykli. Snad tomu tak bude i v praxi, ne jen v diskuzi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka