Známá ekonomka sráží Putina a jeho odvetný plán: Gesto obnovení studené války

27.07.2014 7:17 | Zprávy

ROZHOVOR Symbolický akt, politické gesto pro nadšené obdivovatele Vladimira Putina a obtěžování Evropy a Spojených států. Plán, že bude Rusko vyžadovat platby za ropu a plyn ve zlatě, ani to, že nechává razit měnu jištěnou zlatem, nezaskočil ekonomku Markétu Šichtařovou. Tvrdí, že tento protiútok dvouhlavého orla nebude mít reálný ekonomický význam. Jak uvedla Šichtařová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, Rusko je prý jen ochotno částečně rezignovat na obchod s Evropou.

Známá ekonomka sráží Putina a jeho odvetný plán: Gesto obnovení studené války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Začíná se mluvit o tom, že Rusko připravuje odvetu za sankce Západu. Nově totiž bude vyžadovat platby za ropu a plyn ve zlatě. I proto prý Rusko už začalo s ražbou zlaté pětirublové mince, která by měla být v oběhu ještě letos. Co to přinese?

Sice je to kuriozita, ale technicky vzato tohle opatření nebude mít nějaký velký dopad na země, které ropu odebírají. Pokud by k této situaci došlo, nebude to nic příjemného a může dojít k mírnému zdražení, protože bude nutné kurzové zajištění. Země si budou muset dopředu nakupovat zlato, ale zároveň to není nic, co by obchod znemožnilo. Státní společnost, která obhospodařuje odběr ropy nebo zemního plynu, nejdřív nakoupí dolary, ty obrátí na světovém trhu na zlato a zlato papírově přepošle do Ruska. Jde o jednu nebo dvě účetní operace navíc. Samozřejmě, že tato změna cenu zlata vyžene nahoru, ale vzhledem k tomu, že zlato je na světových trzích obchodováno v dolarech, tak ten, kdo nakupuje zlato, nejdřív musí koupit dolary. Pro dolar to vyjde prašť jako uhoď. Je to spíš obezlička pro veřejnost, než aby jiná platba měla na USA nějaký vliv. Navíc Spojené státy neodebírají od Ruska žádné suroviny a Rusko je vůči nim bezzubé. Pokud by byla uplatněna nějaká razantní rozhodnutí v EU, například, že by došlo k tomu, že evropské země nemohou odebírat ropu a plyn z Ruska, tak by na tom naopak Spojené státy vydělaly, protože by vznikl větší tlak na dovoz zkapalněného břidličného plynu. Myslím si, že od Ruska jde o symbolický akt a celý tento plán mi přijde hodně spekulativní.

Takže ani pro nás by nebyl tento způsob obchodování problematický. Vidíte jiné riziko?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomické oživení v Česku? „Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval,“ vzkazuje Šichtařová

17:11 Ekonomické oživení v Česku? „Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval,“ vzkazuje Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nová cla patří k těm horším nápadům Donalda Trumpa, říká Markéta Šichta…