Nový park otevře za dva roky
Projekt, který má být realizován do konce roku 2013, počítá se zkvalitněním terénní expozice s četnými pozůstatky po velkomoravském hradišti a má zdůraznit význam této lokality jako symbolu naší národní identity. Jde také o efektivnější prezentaci dějin prvního státního útvaru západních Slovanů - předchůdce raně středověkého státu českých Přemyslovců. Úspěšná realizace projektu je jedním z předpokladů zapsání areálu jako součásti česko-slovenského projektu Památky Velké Moravy na Seznam světového dědictví UNESCO.
Lokalitu budoucího archeoparku nyní začali zkoumat badatelé ze základny Archeologického ústavu Akademie věd ČR (AÚ) v Mikulčicích na Hodonínsku. Chtějí se tak ubezpečit že pod podlahou nových budov neukryjí další možné historické poklady.
„Celkem máme v rámci záchranného výzkumu prozkoumat bezmála 2 200 metrů čtverečních v předhradí velkomoravského hradiště," uvedl vedoucí výzkumu Marek Hladík. Odkrývání starého hospodářského osídlení jen necelý kilometr od hlavního hradiště začalo vloni a jen co to počasí umožnilo, vypuklo na jaře znovu. Zatím se archeologům podařilo odkrýt dva hroby, ovšem stav koster nebyl nijak oslnivý. „Je třeba vzít v úvahu fakt, že přeci jen jsme tady níže než v hradu. Kolísající hladina spodní vody udělala za staletí s ostatky svoje," vysvětluje vedoucí pracoviště AÚ Lumír Poláček.
Tady se zrodil předchůdce státu
Slovanské hradiště v Mikulčicích je jedním z nejdůležitějších památných míst naší historie. Bylo zde centrum Velkomoravské říše, jejíž existence měla na konci prvního tisíciletí velký vliv na utváření středoevropských dějin. Více než padesátileté archeologické výzkumy přinesly řadu nálezů a historických poznatků. Odhalily základy rozsáhlého velkomoravského hradiště, které se rozkládalo na zhruba deseti hektarech v údolní nivě řeky Moravy.
V roce 1962 byl areál prohlášen za národní kulturní památku. Do roku 1970 zde byly postaveny dva výstavní pavilony s expozicemi. Správou areálu je pověřeno Masarykovo muzeum v Hodoníně, jehož zřizovatelem a zároveň vlastníkem většiny pozemků v areálu je Jihomoravský kraj. V roce 2008 zde byla instalována nová expozice, která získala ocenění Nejlepší muzejní expozice roku 2008 v ČR.
Foto: autor
Na snímku: Záchranné práce v místech budoucího archeoparku, který se bude hlásit pod ochranu světového kulturního dědictví
Více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák