Jana Hnyková, která dlouhodobě bojuje za zlepšení životních i pracovních podmínek nejen seniorů, prosazuje domácí péči, kde je o potřebného člověka postaráno v jemu známém prostředí. Najdou se ale i situace, kdy je péče zařízení sociálních služeb nenahraditelná.
Podle statistik každý třetí senior nad 75 let cítí osamělost. Tento faktor je často velmi podceňován, ačkoli se na něj vážou další zdravotní komplikace. "Jako vedoucí sestra ošetřovatelského oddělení v Domově důchodců Velké Hamry jsem se setkala s lidmi, kteří mají rozvrácené rodiny, nebaví se s dětmi a podobně. Tito lidé jsou doma osamoceni, trpí depresemi. Kvůli tomu, že si často sami nedokážou obstarat nákupy, přežívají na nekvalitní stravě mnohdy neberou předepsané léky," vyjmenovává Hnyková rizika, se kterými se potýkají lidé žijící ve stáří sami.
Lidé, kteří potřebují pomoc čtyřiadvacet hodin denně a nemají rodinu a příbuzné, jsou pak rádi za péči v domovech a zařízeních pro seniory. Důležitý je ovšem adaptační proces, aby se lidé dokázali začlenit. "Domovy důchodců dnes nabízejí pro své klienty řadu aktivit. U nás nabízíme lidem ruční práce výuku německého jazyka, trénování paměti nebo zpívání při kytaře. Každý se může zapojit do kolektivu dle svých zájmů a potřeb," říká kandidátka Hnutí Úsvit.
Pro zlepšení stávající situace je možné nechat se inspirovat v západních zemích. "Například v Rakousku nebo Německu vznikají dobrovolné spolky, které organizují ženy - seniorky pro své vrstevníky. Tyto ženy si nepřipadají zbytečně a navíc pomáhají seniorům začlenit se zpět do života. Rozhodně je potřeba, aby stát podporoval rozvoj takových spolků. Rovněž by měla fungovat spolupráce mezi státem, obcemi a neziskovými organizacemi," domnívá se Jana Hnyková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Hnyková - profil