Zavřeli ho do cely s 15 Syřany, když jim pomáhal. Pak u Jílkové narazil na Babiše. A nyní měl co říci nám

30.09.2015 12:03 | Zprávy

Do pocitů uprchlíků se může částečně vžít výrazný člen Strany zelených Michal Berg. Strávil s nimi devět hodin v maďarské cele o rozměrech 3 x 4 metry. „Bylo v ní s námi patnáct Syřanů včetně dvouleté holčičky a čtyřletého chlapečka. Patnáctiletý chlapec během odpoledne zkolaboval a museli ho odnést k lékaři,“ vzpomněl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Berg minulý týden diskutoval v ČT v pořadu Máte slovo na uprchlické téma i s Andrejem Babišem. „Poprvé na plná ústa se tam přihlásil ke strategii, kterou zastávají všichni protiimigrantští populisté – od prezidenta Zemana přes ministra Chovance, šéfa ODS Fialu až po Okamuru,“ vypozoroval.

Zavřeli ho do cely s 15 Syřany, když jim pomáhal. Pak u Jílkové narazil na Babiše. A nyní měl co říci nám
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

„Navíc několikrát zapomněl, že je už skoro dva roky členem vlády. Jak je možné, že si stěžuje na vyřizování pracovních víz trvajících pro naše firmy dlouho či že máme 30 tisíc bezdomovců a milion lidí na hranici chudoby. Což je podle něj důvod, proč bychom se neměli starat o uprchlíky. Možná kdyby vláda dělala svoji práci lépe, tak tu tolik bezdomovců a lidí na hranici chudoby nemáme,“ dodal. 

Aktuálně  jste se vrátil ze srbsko-chorvatské hranice, kde jste velice chválil české dobrovolníky. Co konkrétně dělají?

Dotaz bych upřesnil, nyní jsem v Srbsku nebyl, ale jsem s dobrovolníky nejen z Česka, ale i z dalších zemí v každodenním kontaktu, koordinuji jejich spolupráci a předávám jim informace, které jim v terénu chybějí. Český tým je konkrétně na srbsko-chorvatském přechodu Bapska, který je v tuto chvíli pro uprchlíky jediným tranzitním bodem mezi těmito zeměmi. Zde Srbové vozí autobusy s uprchlíky z jihu od makedonských hranic, pešky přecházejí do Chorvatska a zde jsou odváženi do tábora v Opatovci nebo vlaky a autobusy na maďarské hranice. Maďaři pak dělají to stejné a převážejí uprchlíky do Rakouska.

Na místě jsou dobrovolníci z mnoha zemí, Češi se ale konkrétně na tomto místě postarali o kompletní organizaci a doslova z ničeho vybudovali funkční tranzitní místo, kterým projde denně několik tisíc uprchlíků. Od té doby, co tam naši lidé tuhle věc vybudovali, se tam neobjevují žádné tlačenice, zranění nebo jiné problémy. Chorvatští policisté jim děkují za systém, jenž tam dokázali udělat a který je totálním opakem apatie a chaosu srbských úřadů. Jídlo, zdravotnická pomoc nebo teplé oblečení pro ty, kdo jej potřebují, se staly samozřejmostí.

Situaci každý den vyhodnocujeme a koordinujeme materiální pomoc z Česka, spolupracujeme ale také například s lidmi z maďarské iniciativy MigrationAid nebo rakouské SOS konvoi. Všechno to jsou neformální týmy lidí bez zázemí velkých organizací, kteří ale dokážou poskytovat naprosto profesionální humanitární pomoc. Chorvatské úřady se také snaží, naproti tomu Maďaři a Srbové se chovají velmi přezíravě nejen k uprchlíkům, ale i k těm, kdo poskytují humanitární pomoc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…