Mádl a Issová? Arogance mládí a moci, míní Slačálek

24.04.2010 20:51 | Zprávy

Rozhovor na téma spotu „Přemluv bábu" pro ParlamentniListy.cz posktl publicista a politolog Ondřej Slačálek. Vzpoura současné mladé generace podle něj spočívá v agresivním antigerontismu, míní anarchistický aktivista.

Mádl a Issová? Arogance mládí a moci, míní Slačálek

Na klipu režiséra Petra Zelenky nenachází Ondřej Slačálek mnoho originálního, spíš jej charakterizuje jako papouškování názorů střední generace doplněné agresivitou mládí. Generační rámování konfliktu podle něj má své kořeny ve strachu mladých z důsledků ekonomické krize.

Co si myslíte, že byl záměr autorů a do jaké míry se jim podle vás zdařil?

Zdá se, že jejich záměrem bylo přispět do předvolební kampaně svou generační výpovědí, založené na generační mobilizaci, s využitím své specifické poetiky, svého vlastního humoru apod.

Svým způsobem se jim to podařilo. O té části mladé generace, kterou reprezentují, přinesli opravdu pozoruhodnou zprávu. Těžko říct, jestli její těžiště spočívá v tom, jak moc je každý její nápad odvozený, anebo v tom, jak je podoba této odvozenosti vulgární, nenávistná a jak moc potřebuje ke svému životu zjednodušení, ideologii, stereotypy a co nejjednodušší a nejschematičtější obraz nepřítele.

Více čtěte:
Zadek se neutírám levou rukou, ale papírem, vzkazuje Mádlovi a Issové internet

Mnoho mladých lidí však se spotem nesouhlasí...

Je ovšem pravda, že tento úspěch je sporný - právě v tom, že je zjevné, že tento typ vulgarity a agrese může stěží reprezentovat celou mladou generaci. Tak jako byl neomalený humor Snowboarďáků sice oblíbený, ale zároveň jím část mladé generace pohrdala, tak i od tohoto klipu se kvůli jeho úrovni odtrhují i mnozí z těch, kteří by souhlasili s jeho poselstvím (které je přitom samo o sobě nepřijatelné a forma zde vlastně celkem odpovídá obsahu). Neomalenost ovšem není samoúčelnou vulgaritou, má jasnou sociální funkci - rozšiřuje hranice možného, nastoluje vztahy nadřízenosti a podřízenosti (já jsem mladý herec, já si mohu dovolit být sprostý k celé starší generaci), je demonstrací moci (naše myšlenky jsou přijímány jako tak samozřejmé, že si je můžeme dovolit říct i sebevulgárněji). Jestliže někdy vulgárnost funguje jako sebeobranné symbolické násilí minorit (u nás to známe z dějin undergroundu, podobné příklady by patrně nabízely dějiny afroamerického hiphopu v USA), u nás se staly jazykem mocných.

Problém není vulgarita, ale její zneužití

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…