Tímto setkáním, ke kterému byl přizván ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, bylo zahájeno jednání o budoucnosti tohoto výcvikového prostoru.
Ministerstvo obrany se rozhodlo na základě analýzy Generálního štábu AČR snížit počet výcvikových prostorů. Z pěti vojenských újezdů je třeba jeden zrušit a u ostatních zmenšit jejich rozlohu o 10 až 25 procent. Z analýzy také vyplývá, že zatímco v roce 1993 připadalo na jednoho vojáka 1,1 ha vojenského újezdu, letos to je 5,5 ha na jednoho vojáka.
„Brdy mají nejmenší rozlohu dopadových ploch a v posledních letech byl prostor využíván především k výcviku dělostřelců a částečně jej využívali také letci. Není využíván komplexně, tedy ostatními druhy vojsk," odůvodnil skutečnost, proč padla volba právě na Vojenský újezd Brdy, ministr Alexandr Vondra. Řekl, že pokud Vojenský újezd Brdy zanikne, uspoří jeho resort ročně cca 70 milionů korun.
Letos v červnu vyzval ministr obrany dopisem všechny starosty přilehlých obcí k zaslání podnětů k diskuzi, a zároveň oslovil zainteresovaná ministerstva ke spolupráci. Ministerstvo obrany podalo vstřícnou ruku starostům obcí, mikroregionům a zájmovým organizacím, jichž by se nějakým způsobem mohlo dotknout zrušení Vojenského újezdu Brdy.
Vedení resortu Ministerstva obrany ČR si je plně vědomo možného dopadu tohoto rozhodnutí na místní obyvatelstvo a chod místních samospráv. Proto se snaží najít nejvhodnější návrh východiska pro všechny zúčastněné strany. Toho lze dosáhnout pouze věcnou a plodnou diskuzí všech zainteresovaných stran.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo obrany