Gajdůšková: Výzkum, vývoj a inovace jsou náš nejvýznamnější zdroj prosperity

14.09.2013 9:43 | Zprávy

Chceme-li dospět ke znalostní společnosti, vláda i parlament musí umět klást otázky nejen Akademii věd ČR, která je největší vědeckou institucí, ale i dalším významným univerzitním i neuniverzitním vědeckým pracovištím tak, aby politické rozhodování vždycky stálo na faktech, argumentech a nejnovějších vědeckých poznatcích a analýzách.

Gajdůšková: Výzkum, vývoj a inovace jsou náš nejvýznamnější zdroj prosperity
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára

Jinak se civilizační zaostávání ČR bude jen prohlubovat a o vrácení konkurenceschopnosti zemi si můžeme dát jen zdát. To, jak se zdá, po našem neustálém opakování pochopila i Nečasova vláda a slíbila navýšení financí pro tuto oblast i jednu a půl miliardy. Rusnokova vláda však přes to, že tento závazek ve svém vládním prohlášení převzala, v návrhu rozpočtu nedodržela.

Je to dobrý výzkum, vývoj a inovace, které jsou nutnou podmínkou pro další rozvoj země. Správa oblasti vědy, výzkumu a inovací musí zajistit  dobré podmínky pro tvůrčí činnost týmů a vědeckých pracovišť. Je nutné odstranit zbytečné duplicity, zajistit koordinaci  práce hledáním synergických efektů. Efektivním využití veřejných financí podle nás má směřovat zejména do třech oblastí- věd o nás, strategických oborech a oborech, kde jsou naše výzkumná pracoviště  schopna být partnery na evropské nebo i světové úrovni.

Ostatní oblasti nechceme omezovat, ale zde je dobře použitelné dosavadní uplatňování grantových systémů. Průmyslový výzkum pak je především záležitostí firem. Ten budeme podporovat zejména nepřímo daňovými úlevami a podporou spolupráce s veřejnými výzkumnými institucemi včetně spolupráce s univerzitami.

Výzkum, vývoj a inovace a tvořivý potenciál zde, je v ČR zásadním a téměř jediným zdrojem pro náš budoucí rozvoj, pro budoucí prosperitu. Tomu také musí odpovídat společenská podpora věnovaná vědě. Udržení financování vědy na předběžně dohodnuté výši je minimální požadavek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Soudce řekl, že jsem vinen. Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se

10:04 Hejtman Půta: Soudce řekl, že jsem vinen. Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozsudku soudu nad kauzou korupčního jednání Martin…