Ústavní postavení prezidenta
Prezident ČR je suverénem, který nese odpovědnost jen za to, že se chová v souladu s Ústavou. Podle většinového názoru ústavních právníků navíc nenese odpovědnost ani za to, zda dodržuje ústavní zvyklosti. Ty může dle svého uvážení porušovat či měnit a pouze vliv, síla nebo konformita politických stran ho v tom může ovlivňovat.
Mezi ústavními právníky rovněž panuje většinový názor, že povinností prezidenta republiky je jmenovat ministry vlády tak, jak je navrhne jmenovaný premiér, pokud jsou splněny všechny ústavní náležitosti.
Kritika nominantů prezidentem, pravomoci premiéra
Z úst Miloše Zemana zazněla více či méně adresná kritika některých nominantů na ministerská křesla. TOP 09 s tím nesouhlasí a jednoznačně zastává stanovisko, že je pravomocí designovaného premiéra ministry své vlády navrhovat. Za takto jmenované ministry pak samozřejmě nese politickou odpovědnost navrhující premiér a nikoliv prezident, který může zasáhnout jedině v případě, kdy by ústavní náležitosti nebyly naplněny. Tyto náležitosti však explicitně v ústavě jmenovány nejsou a vyplývají pouze ze souvislostí – např. ministrem se nemůže stát osoba, která by byla nesvéprávná.
V aktuální situaci existuje příslib prezidenta jmenovat 17.1.2014 premiéra. Neexistuje však jednoznačné prohlášení prezidenta, že připravované nominanty na ministry nejmenuje. V tuto chvíli proto nelze prezidentovi vytýkat neústavní jednání.
Nejvýše lze mít výhrady ke způsobu, jak pan prezident vystupuje. Jeho vystupování lze interpretovat i jako určitý veřejný tlak na očekávaného nového premiéra a získávání prostoru prezidenta pro další politické intervence během formování vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09