„Přístup k základnímu platebnímu účtu je dnes již téměř nezbytností běžného života. Bez účtu je mnoho zásadních každodenních transakcí, jako jsou příjem platu, placení nájmu nebo nejrůznějších vyúčtování, pro spotřebitele obtížnějších nebo nákladnějších. Chceme-li v Evropě podporovat mobilitu a sociální začlenění, přístup k základnímu platebnímu účtu má být zajištěn pro všechny, kteří o něj mají zájem. Tento návrh je proto krokem správným směrem,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Podle aktuálních studií nemá platební účet asi 58 milionů evropských spotřebitelů starších 15 let.
„Nikdo však nebude nutit například seniory, kteří jsou velmi často zvyklí používat pouze hotovost, otevírat si účet v bance. Jedná se o právo, nikoli povinnost,“ dodává poslankyně Sehnalová.
„Návrh uvítají zejména studenti, ale i lidé stěhující se za prací zahraničí, kteří se dosud potýkali s problémy při otevření bankovního účtu ve své nové hostitelské zemi. Banky po nich totiž často vyžadovaly potvrzení o trvalém pobytu a zaměstnanecký poměr v daném státě,“ vysvětluje europoslankyně. Podle návrhu si evropští spotřebitelé budou moci zřídit účet v zemi, ve které sídlí poskytovatel platebních služeb, aniž by zde měli trvalý pobyt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz