Andrej Babiš je určitě nejčastějším terčem předvolebních útoků. Jeho hnutí ANO rozčeřilo svým raketovým vzestupem preferencí stojaté vody české politiky, v níž si karty měly rozdat jen čtyři donedávna parlamentní strany. S nimi se měly dostat do sněmovny jeden-dva subjekty, které by těsně překročily pětiprocentní hranici a příliš by toho nezmohly. Ale tuto pro stávající politickou garnituru příjemnou představu Andrej Babiš rázně naboural, a tak není divu, že čelí útokům zprava i zleva, nešetří ho ani média.
Týdeník Reflex mu v aktuálním čísle, které vychází den před volbami, věnuje osm stran. Za nejvíc zarážející považuje skutečnost, že Andreje Babiše a jeho hnutí podpořili podnikatelé typu Radima Jančury a Stanislava Bernarda, tedy lidé sdružení v Nadačním fondu proti korupci Karla Janečka. „V protikorupčním fondu jsme se o něm mockrát bavili, ale nikdy o něm nezaznělo nic negativního, co se korupce týče,“ prohlásil například pivovarník Bernard. A dopravce Jančura ocenil v týdeníku Ekonom, že Andrej Babiš vybudoval své impérium poctivě, bez zákulisních intrik, od nuly, stejně jako on.
Ovládnutí Agrofertu a kauzy Unipetrolu i Lovochemie
Nejen jejich přesvědčení se snaží Reflex obsáhlým materiálem zviklat. Rozebírá především životně důležitý manévr Andreje Babiše, díky němuž se stal většinovým majitelem Agrofertu, jehož stoprocentním vlastníkem byl do roku 1995 slovenský Petrimex. Oficiálním vítězem operace, kdy se Agrofert přeměnil ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost a navýšil jmění z jednoho milionu na čtyři, se stala společnost O.F.I. z malého švýcarského města Baar, založená nedlouho předtím Babišovými spolužáky z dob jeho studií v Ženevě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník