Kalousek se Sobotkou vás připravili o 20 miliard, vzkázala Bobošíková horníkům OKD. A přidala zlou zprávu

17.09.2013 4:43 | Zprávy

Lídryně pravicového volebního bloku Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková míní, že k odpovědnosti za dění v OKD by se měli přihlásit Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek, kteří podle ní nesou odpovědnost za to, že státní podíl v OKD byl privatizován pod cenou. Podle Bobošíkové je nutné se ale smířit s tím, že se nyní těžit nebude.

Kalousek se Sobotkou vás připravili o 20 miliard, vzkázala Bobošíková horníkům OKD. A přidala zlou zprávu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková

Kvůli snižujícím se výkupním cenám uhlí, které způsobila mimo jiné těžba břidlicového plynu v USA, se nyní New World Resources, vlastník OKD, nachází v krizi. Pokud by zkrachovalo OKD, o práci může přijít návazně až 71 tisíc lidí, v Moravskoslezském kraji OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí.

Stát prý mohl kvůli Sobotkovi a Kalouskovi přijít až o 20 miliard

Podle Bobošíkové by měli převzít odpovědnost tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD a tehdejší šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek, který byl tehdy za KDU-ČSL součástí koalice. V roce 2004 totiž došlo k prodeji zbytku státního podílu v ODS firmě Karbon Invest, kterou záhy koupila RPG Industries spojovaná s miliardářem Zdeňkem Bakalou, který je přítelem předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga a sponzorem TOP 09.

„Dlouho upozorňujeme na to, že OKD bylo v roce 2004 prodáno pod cenou a že klíčovou roli v tom sehrál tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. A předpokládám, že i šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek z tehdy koaliční KDU-ČSL. Kdo jiný než šéf rozpočtového výboru by měl kontrolovat, aby se státní majetek neprodával pod cenou? Podle sdružení Byty OKD i dle mého názoru tak stát mohl přijít až o 20 miliard. Kalousek se Sobotkou budou tvrdit, že OKD mělo cenu čtyři miliardy, my budeme tvrdit, že mělo cenu 24 miliardy,“ řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.

Bobošíková připomíná, že spolupracovala na podávání trestních oznámení i pomáhala sdružení Byty OKD, které hájí zájmy 103 tisíc nájemníků v necelých 44 tisíc bytech OKD, při podávání žalob.

Ernst & Young ohodnotilo OKD na 52 miliard

Jde o to, že stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest, za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou. Sdružení nájemníků tvrdí, že byl Bakala s Karbon Investem domluvený na „výhodné“ koupi už před privatizací, obě strany to odmítají.

Ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun. Ocenění znalecké firmy Novota celých OKD je vyčísleno na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež v přepočtu na akcie dostal stát. Důvodem k tehdejšímu vzniku posudku byl výkup zbylých minoritních akcionářů.

Je nutné říci lidem pravdu: Těžit se nebude

„Lidé se díky propadu ceny uhlí nyní bojí o práci. Já jsem velmi zvědavá, s jakými řešeními problému nezaměstnanosti přijdou ti dva, tedy Kalousek se Sobotkou. Nesou odpovědnost za to, že podíl OKD byl prodán v rozporu s pravidly hospodářské soutěže,“ říká Bobošíková.

Podle ní by ale nyní neměl stát řešit problém OKD přímo. Nemá cenu zachraňovat těžbu uhlí, když se jeho prodej nevyplatí. Nesouhlasí tak se státní pomocí OKD, ani se zestátněním některého dolu. Podle ní musí stát obecně pomoci podnikání, aby zde lidé našli práci v jiných odvětvích. Proto musí podle Bobošíkové stát ulevit podnikatelům, aby mohli dát lidem práci.

„Blok Hlavu vzhůru! řešení má, i když víme, že je to řešení bolestné a nepopulární. Jakákoli takzvaná sociální těžba či zestátnění je něco, co těm dolům a jejich zaměstnancům stejně dlouhodobě nepomůže a pracovní místa jim dlouhodobě nezachová, pouze to oddaluje řešení problému. To jsou líbivé, ale naprosto falešné sliby, které situaci dlouhodobě zhorší a nevyřeší. Pokud situace na trhu je taková, že o uhlí není zájem, tak by měl vlastník dolů své doly nejspíš zavřít. Ale pozor, náklad na zavření by neměl nést stát, ale jejich majitel, který z nich měl v předchozím období vysoké zisky,“ podotýká Bobošíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…