Přívalu kritiky čelí Povodí Vltavy za to, že před povodněmi neupouštělo vodu dost a včas. Šéf Povodí Vltavy Petr Kubala se však hájí tím, že Vltavská kaskáda nebyla primárně postavená kvůli ochraně před povodněmi, je jen ochranou před dvacetiletou vodou. Vltavská kaskáda, soustava vodních děl na řece Vltavě, ale sehrála v uplynulých dnech zásadní roli tím, že zadržováním vody oddálila kulminaci toků a poskytla městům na dolní části Vltavy čas, aby se na nápor vody připravila.
Hodně rázně na střet zájmů mezi ziskem a bezpečností upozornil geolog a klimatolog Václav Cílek. Podle něj nebyly přehrady na Vltavě upouštěny především kvůli zájmům energetiků. „Jak říká kamarád hydrolog, jehož jméno nesmím prozradit: Voda je zboží. A údajně je nasmlouváno množství energie, které vodní elektrárny dodávají. Pokud jí do sítě dodají méně, platí penále,“ uvádí Václav Cílek v rozhovoru pro časopis Týden.
Klimatolog poukazuje na střet mezi ziskem a bezpečností
A protože správci povodí nemají jistotu, že jim voda opravdu přiteče, do poslední chvíle se brání přehradu vypouštět. Když to ekonomicky dobře dopadne, mají totiž vyšší prémie. „Cítím tam jasný střet mezi ziskem a bezpečností,“ říká k tomu klimatolog . Doporučoval by proto vznik vyšetřovací komise, která by zjistila, jak to vlastně je, prozkoumala smlouvy o dodávkách energie z přehrad a případných penále v případě nedodání dohodnutého množství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník