Poslanec TOP 09 promluvil: Kolem církevních restitucí se lže jako u sKaret

03.01.2014 16:16 | Zprávy

Podle průzkumu společnosti STEM pouze 29 procent voličů TOP 09 souhlasí s „církevními restitucemi“. Přitom právě „topkaři“ patřili ve sněmovně mezi nejdůraznější bojovníky tohoto zákona. Co s tím hodlají dělat? „To nevíme. O fakta totiž není zájem. Ono se totiž kolem restitucí lže podobně jako kolem sKaret,“ překvapil třeba poslanec František Laudát.

Poslanec TOP 09 promluvil: Kolem církevních restitucí se lže jako u sKaret
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

A zase ty církevní restituce! Tentokrát si na zákon o vyrovnání státu s církvemi posvítila agentura STEM. Ta totiž koncem loňského roku zveřejnila průzkum, v němž lidé mimo jiné odpovídali na to, zda souhlasí se zákonem o církevních restitucích, tedy zda by se měl církvím vracet jejich bývalý majetek.

„Pokud položíme přímou otázku na platný zákon o církevních restitucích, zjišťujeme, že souhlas s ním vyslovuje necelá čtvrtina občanů. Většina veřejnosti s ním tedy nesouhlasí, téměř polovina dotázaných dokonce vyslovila kategorický nesouhlas (odpověď ´určitě ne´),“ uvedla agentura STEM k průzkumu zveřejněném v prosinci 2013. Podle STEMu pak jen necelá třetina lidí považuje za spravedlivé, aby se církvím majetek vrátil.

Jen 29 procent voličů TOP 09 souhlasí

Zajímavé ale je, jak se k zákonu staví stoupenci a fandové jednotlivých politických stran. Více než polovina kladných odpovědí přišla od stoupenců KDU-ČSL: Až 64 procent z nich je vyloženě pro zákon, i když i mezi nimi je třetina těch, kteří s ním nesouhlasí. U příznivců ostatních politických stran jednoznačně převažuje negativní názor - nejvýrazněji jej odmítají sympatizanti KSČM a ANO.

Nejvíce překvapující je ale fakt, že pouze 29 procent voličů TOP 09 souhlasí s "církevními restitucemi". Přitom právě poslanci TOP 09 patřili mezi ty nejhlasitější, kteří za zákon ve sněmovně bojovali.

  • Více k výzkumu agentury STEM k církevním restitucím ČTĚTE ZDE.

Laudát: Kolem toho se rozprostřela podivná hysterie

„Kdyby těch 29 procent byl vzorek národa, tak to bych nějak bral v úvahu. Ovšem že je to vzorek fandů a podporovatelů topky, tak to je pro mne docela nepříjemné překvapení. Já nevím ale, co máme udělat pro to, aby se to zlepšilo, když o fakta není zájem,“ podivil se číslům z průzkumu pro ParlamentníListy.cz poslanec TOP 09 František Laudát.

„Já nevím, co jsme měli udělat víc pro to, abychom lidem vysvětlili skutečné důvody, proč jsme církevní restituce prosadili. Ta čísla z průzkumu sice neznám, ale musím zdůraznit, že se kolem restitucí rozprostřela podivná hysterie a lhaní podobně jako kolem sKarty, kde je dnes naprostý chaos. Já se přiznám, že jsem byl jeden z hlavních protagonistů, aby to prošlo sněmovnou, a to dokonce někteří lidé od nás z TOP 09 byli na vahách. Byl jsem pro ale z jednoho prostého důvodu – naše společnost je totiž v hrozném morálním marasmu. Nemluvím ovšem teď o politice, mám na mysli to, že ve společnosti není žádná kotva. Jestli si tady lidé myslí, že useknou své kořeny, neboť jsme vyrostli na církevních hodnotách, tak to je jako u stromu, že bez kořene uschne,“ zmínil dále Laudát.

Podle jeho mínění je dobře, když církve dostanou peníze už z toho důvodu, že je ve společnosti obrovský průšvih se stárnoucí populací, s jejím ekonomickým zajištěním a církve v tomto ohledu mohou mohutněji rozvinout charitu.

Přibývají další církve a ty také natahují ruku

„Ovšem na to vše potřebují také finanční zajištění. Další racionální důvod je ten, že se nám tady výrazně rozrůstají další církve na základě byznysu, které jsou ale nepřátelské vůči naší kultuře. Stát by i je potom musel také platit a podporovat,“ pronesl Laudát s připomenutím, že právě on byl kdysi v komisi, která rozhodovala o vyrovnání státu s církvemi.

„To sice bylo ještě v době, kdy jsem byl v ODS, ale díky tomu nějaká fakta znám, a proto mi přijde neuvěřitelné, že ještě dnes někdo vážně říká, že majetek, co se má vydávat, nepatřil církvi. My jsme měli katastrální záznamy a podklady, v nichž bylo jasně uvedeno, že jde o církevní majetek. Stejně se ale nakonec vždy postaví Sobotka - ale i větší demagogové - před kamery a tvrdí, že tomu tak není,“ dodal poslanec z TOP 09.

Musíme lépe vysvětlovat přednosti normy

Podobný názor má i poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) a stranická místopředsedkyně Helena Langšádlová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovo trápení kvůli „německým platům“ nekončí

4:44 Fialovo trápení kvůli „německým platům“ nekončí

Petr Fiala českým občanům zařídí německé mzdy. Musí ho jen zvolit premiérem i příště. Šéf vlády to ř…