Ten gosudar Zeman, soptil Kalousek. Podle politologů se mu to vrátí

01.07.2013 17:04 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Zdá se, že debaty o dalším směřování politické scény jsou čím dále více zasaženy tím, co řekne odcházející ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Třeba jeho nápadu na změnu Ústavy ve smyslu okleštění pravomocí prezidenta se představitelé politických stran chytli velmi rychle. Podle politologů to ale není dobře, neboť změna Ústavy potřebuje delší čas a odbornou politickou „konferenci“.

Ten gosudar Zeman, soptil Kalousek. Podle politologů se mu to vrátí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek ve sněmovně

Místopředseda koaliční strany TOP 09 Miroslav Kalousek stále více slovně útočí na prezidenta Miloše Zemana a hlavu státu označkovává expresivními slovy. „Ten gosudar tady zavede putinovský režim," poznamenal třeba odcházející ministr financí na konto Zemana v jednom z posledních rozhovorů pro média.

Další politická debata, kterou opět započal Kalousek, se pak stáčí i na otázku, zda by nebylo zapotřebí v době, kdy se skládá vláda Jiřího Rusnoka, okleštit pravomoci Zemana změnou Ústavy, a to v souvislosti s pravomocemi prezidenta zvoleného v přímé volbě. Kalousek totiž pokládá za důležité, aby Parlament v budoucnu ujasnil kompetence prezidenta v oblasti jmenování vlády a členů bankovní rady.

Jenže zatímco představitelé parlamentních stran dali v pořadu České televize Otázky Václava Moravce najevo, že diskuse teprve začíná a nic by se nemělo uspěchat, Kalousek je netrpělivý. Jak se to dá vysvětlit?

Kalousek to rozkymácí vždy ještě víc...

„Myslím si, že Miroslav Kalousek se pouští do další velké hry – on když vidí rozkymácený politický systém v této zemi, tak jej rozkymácí ještě víc. Když tady totiž bude ještě vetší chaos, tak v tom chaosu se tady bude do budoucna sestavovat ještě hůře nějaká příští vláda,“ zamyslel se nad tím pro ParlamentníListy.cz politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.

„Slovní pyrotechnika mu tak pomáhá zakrýt příčinu současné vládní krize – to znamená policejní vyšetřování. Jenomže v okamžiku, kdy začne Kalousek vykřikovat o ústavním puči, a začne velmi znejisťovat veřejnost, rovnováhu mezi Poslaneckou sněmovnou a prezidentem, a soustředí se na tuto interpretaci, tak to velmi mění podmínky uvnitř politické reprezentace,“ zmínil dále Jelínek.

„Je to však hodně riskantní podnik. Nejsem si tak proto jistý tím, zda i veřejnost je zvědavá na interpretace pana Kalouska, na jeho osobní pocity. Všimněte si, že za TOP 09 v poslední době vystupuje prakticky jenom on, že se stáhli další místopředsedové, ba dokonce i předseda Karel Schwarzenberg, ale i Starostové,“ zmínil dále Jelínek se zdůrazněním, že povyk Kalouska ještě nemusí znamenat větší preference pro tuto stranu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…