Sociální demokraté si od vyššího výběru daní slibují pár desítek miliard, komunisté počítají s příjmem do státní pokladny až padesáti miliard korun. Ale ekonomové jsou k plánovaným krokům skeptičtí: do státní pokladny nepřiteče téměř nic, naopak spíš ubyde. Co však může díky těmto plánům přibýt, to je podle odborníků armáda nezaměstnaných.
Sociální demokraté slevili v progresivním zdanění
I když sociální demokraté ještě v březnu na sjezdu ČSSD v Ostravě ohlásili plán zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob s horní sazbou 38 procent proti současným 15 procentům, nakonec o osm procentních bodů slevili. „Naší vlajkovou lodí je nepochybně daň z příjmů fyzických osob,“ prohlásil stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. „Já bych chtěl tady potvrdit bez jakýchkoli pochybností, my prostě zavedeme progresivní daň fyzických osob s horní sazbou 38 procent z hrubé mzdy,“ upřesnil. Ve volebním programu nakonec sociální demokraté uvádějí, že daň z příjmu fyzických osob nastaví jako progresivní se dvěma sazbami ve výši 15 procent a 27,5 procenta ze stávající superhrubé mzdy, což odpovídá 20 procentům do sta tisíc korun a 30 procenty nad sto tisíc korun z hrubé mzdy.
Podle expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Paroubka jde jen o úlety
Šéf LEV 21 Jiří Paroubek, který před volbami v roce 2010 ještě jako předseda ČSSD navrhoval zdanit třiceti procenty už příjmy nad 40 tisíc korun, sociální demokracii nechápe. „Snížení daně z příjmu fyzických osob o osm procent si vysvětluji stejně, jako si vysvětluji zavedení další retailové státní banky. To jsou úlety,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Jeho strana také počítá s progresivním zdaněním u vyšších příjmů fyzických osob, ale přesné sazby ještě prý nemají určené. Rozhodně však na rozdíl od sociální demokracie, jejíž stínový ministr financí označil živnostníky za parazity a hodlal jim přitáhnout otěže, by nezvyšoval výdajové paušály.
Nic pozitivního to nepřinese, příjem z toho bude nula
A co si myslí o progresivním zdanění mezd ekonomové? „Když to řeknu tak, jak mi to slina přináší na jazyk, tak je to úplná kravina,“ odmítá nápad sociálních demokratů ředitelka společnosti NEXT Finance Markéta Šichtařová. A uvádí ParlamentnímListům.cz velmi pádný důvod. „Protože ti majetní lidé, kteří mají hodně vysoké příjmy, většinou mají také možnosti s příjmy nějak hýbat, třeba si je nechat vyplatit v naturáliích, v podobě služebního auta nebo nějakých členských podílů, nebo mohou příjmy nechat napsat na nějakého příbuzného,“ argumentuje, že těch možností je nespočet. Nízkopříjmoví lidé tyhle možnosti většinou nemají, ale čím je příjem vyšší, tím se otvírá více možností, jak příjem „schovat“. Pak do vyššího zdanění spadne strašně málo lidí. „A rozpočtu to nic nepřinese, jen to pokroutí vztahy v ekonomice, lidi s vysokými příjmy budou nuceni k nějakým daňovým optimalizacím, aby neplatili vyšší daně. A současně tyto kroky vedou k rozeštvávání obyvatel mezi sebou. „Nic pozitivního to nepřináší, příjem z toho bude nula,“ shrnuje ekonomka všechna negativa návrhu.
To je politický akt solidarity, říká místopředseda KSČM
Komunisté jdou v progresivním zdanění příjmu fyzických osob ještě dál než sociální demokraté. „My máme tři pásma, protože milionářská daň by sama o sobě nevynesla velké peníze do státního rozpočtu. To je spíš politický akt solidarity, který se ale samozřejmě těm milionářům nemusí líbit,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda a ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. Komunisté chtějí zdaňovat příjmy nad sto tisíc korun u fyzických osob dvaatřiceti procenty z hrubé mzdy.
Komunisté chtějí zdanit víc i příjmy nad 50 000 korun
Ale to není všechno, více státu by měli podle komunistů odvádět i lidé s polovičními příjmy. „Protože potřebujeme zajistit vyšší výnosy, máme i prostřední sazbu – 25procentní u fyzických osob s příjmy nad 50 000 korun,“ řekl Dolejš. A vysvětlil, že od zdanění padesátitisícových příjmů si slibují mnohem větší proud peněz do státní pokladny. „Lidí, kteří mají mzdu kolem padesáti tisíc korun, je víc než těch, kteří mají nad sto tisíc korun,“ konstatoval Dolejš. Příjem do 50 000 korun by podle něj byl zdaňován nejnižší sazbou, ale co by tuto hraniční mez převyšovalo, zdaňovalo by se už 25procentní sazbou. Podle místopředsedy by celkový výnos záležel na vývoji ekonomiky, ale z progresivního zdanění u obou vyšších sazeb by to prý mohlo být deset až patnáct miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová