Nečasova (a Kalouskova) vláda prý udělala dvě zásadní makroekonomické chyby: Zvyšovala daně a škrtila investiční výdaje, zatímco mandatorní výdaje bohužel nesnižovala. Tím podle Klause radikálně snížila domácí poptávku a zavedla zemi do recese. Ekonomové i politici s Klausem často souhlasí. Chyby sebekriticky přiznávají i někteří politici ODS. TOP 09 chyby víceméně neuznává.
Podle Klause jsme jediná země v okolí, která se doposud nedostala na úroveň roku 2008. Stačí prý také srovnat například kumulativní růst HDP od roku 2008 do roku 2012. Sousední Polsko v tomto období zaznamenalo růst 12,3 procent, ČR pokles 1,6 procenta.
Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska
„Nečas a spol. opravdu přivedli zemi do ekonomického nečasu. Vše stále nelze svalovat na finanční krizi a její důsledky. Vždyť započala před více než šesti lety! Vskutku je třeba omezovat mandatorní výdaje – to je jedno z velkých ekonomických témat dneška. Bohužel jej politické strany, až na výjimky, nereflektují – zase slýcháme před volbami sliby o tom, jak se hodlají tatíčkovsky postarat o ty či ony. Místo omezení mandatorních výdajů je tak volebním tématem tažení proti korupci. To v ČR nabralo takových rozměrů, že se ve vzniklé atmosféře strachu a nejistoty málokdo pustí do nějakého investičního projektu za veřejné peníze. Neproduktivní mandatorní výdaje tak v důsledku nahrazují produktivní investiční výdaje a občané České republiky stojí tváří v tvář ekonomickému nečasu, v němž se mísí rostoucí zadlužení s ekonomickou stagnací,“ řekl redakci ekonom VŠE a Prague Twenty Lukáš Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík