Za zlého ducha a diletanta Kalouska ještě zaplatíme. Ekonomové i politici se vyslovili

10.10.2013 6:26 | Zprávy

Exprezident Václav Klaus v knize Česká republika na rozcestí, kterou napsal s kolegy z Institutu Václava Klause, obvinil Nečasovou vládu z pokračující recese České republiky, zatímco sousedním zemím roste HDP.

Za zlého ducha a diletanta Kalouska ještě zaplatíme. Ekonomové i politici se vyslovili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus z knihy předčítal úryvek

Nečasova (a Kalouskova) vláda prý udělala dvě zásadní makroekonomické chyby: Zvyšovala daně a škrtila investiční výdaje, zatímco mandatorní výdaje bohužel nesnižovala. Tím podle Klause radikálně snížila domácí poptávku a zavedla zemi do recese. Ekonomové i politici s Klausem často souhlasí. Chyby sebekriticky přiznávají i někteří politici ODS. TOP 09 chyby víceméně neuznává.

Podle Klause jsme jediná země v okolí, která se doposud nedostala na úroveň roku 2008. Stačí prý také srovnat například kumulativní růst HDP od roku 2008 do roku 2012. Sousední Polsko v tomto období zaznamenalo růst 12,3 procent, ČR pokles 1,6 procenta.

Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska

„Nečas a spol. opravdu přivedli zemi do ekonomického nečasu. Vše stále nelze svalovat na finanční krizi a její důsledky. Vždyť započala před více než šesti lety! Vskutku je třeba omezovat mandatorní výdaje – to je jedno z velkých ekonomických témat dneška. Bohužel jej politické strany, až na výjimky, nereflektují – zase slýcháme před volbami sliby o tom, jak se hodlají tatíčkovsky postarat o ty či ony. Místo omezení mandatorních výdajů je tak volebním tématem tažení proti korupci. To v ČR nabralo takových rozměrů, že se ve vzniklé atmosféře strachu a nejistoty málokdo pustí do nějakého investičního projektu za veřejné peníze. Neproduktivní mandatorní výdaje tak v důsledku nahrazují produktivní investiční výdaje a občané České republiky stojí tváří v tvář ekonomickému nečasu, v němž se mísí rostoucí zadlužení s ekonomickou stagnací,“ řekl redakci ekonom VŠE a Prague Twenty Lukáš Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

7:50 Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

Česko čelí nejhlubší demografické krizi v moderní historii. V roce 2024 se narodilo nejméně dětí od …