Bolševické a dětinské. Advokát Sokol seká na kusy plány na kontrolu zbohatlých a jiné akce proti korupci

20.11.2013 12:39 | Zprávy

Celý záměr protikorupčních opatření je naivní, nebude to fungovat, říká k návrhům iniciativy Rekonstrukce státu známý advokát Tomáš Sokol ParlamentnímListům.cz. „Občanští aktivisté chtějí, aby nějaké zákony proti korupci byly přijaty. Ale až budou schváleny, nebudou fungovat, protože si to představují velmi infantilně,“ dodává skepticky.

 Bolševické a dětinské. Advokát Sokol seká na kusy plány na kontrolu zbohatlých a jiné akce proti korupci
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu

Naopak protikorupční aktivistka a advokátka Hana Marvanová považuje přijetí protikorupčních zákonů za naprosto nezbytné k tomu, aby se zabránilo rozkrádání veřejného majetku, které vede k frustraci veřejnosti.

I když mají oba právníci mnoho společného, oba byli v minulosti politiky, Tomáš Sokol seděl na počátku 90. let v křesle ministra vnitra, Hana Marvanová byla mnoho let poslankyní, oba byli dokonce šéfy politických stran, Sokol předsedou strany Svobodní demokraté – Liberální strana národně sociální, Marvanová předsedkyní Unie svobody, v názoru na zavádění protikorupčních opatření se diametrálně liší.

Majetková přiznání

Majetková přiznání už dostávají v dohodách ČSSD a ANO o programu případné vládní koalice konkrétní podobu. Podle Hany Marvanové by měla být povinná pro všechny, kteří vystupují za stát, tedy nejen pro politiky a jim blízké osoby, ale i úředníci, soudci a státní zástupci by měli doložit, jak nabyli majetek, který mají. Úřady by měly mít podle ní pravomoc žádat i po soukromých osobách majetkové přiznání, pokud je jejich majetek v zásadním nepoměru s jejich příjmy za posledních deset let. „Majetek, u kterého by nebyl schopen vlastník doložit, jak jej získal, by měl podléhat dodatečné vysoké dani. Aspoň by z toho měl stát nějaký příjem,“ vysvětlila Hana Marvanová ParlamentnímListům.cz. svou představu zákona.

„To je systém, který k ničemu nepovede, ani v té umírněné podobě, kterou navrhuje sociální demokracie,“ namítá Tomáš Sokol. Je přesvědčen, že zákon o majetkových přiznáních, který prosazuje i prezident Miloš Zeman, nepřinese očekávané ovoce.

Rozšiřování pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu

Rozšiřování pravomocí NKÚ i na samosprávu a polostátní firmy je podle Hany Marvanové důležité, ale ruku v ruce by s tím mělo jít vyvozování odpovědnosti. Kritizuje, že dnes na kontrolní závěry NKÚ nikdo nedbá, nedostatky nikdo neřeší. „Nejvyšší kontrolní úřad upozornil na nevýhodné hospodaření v resortu dopravy, na uzavírání předražených smluv, ale nic se nestalo,“ uvedla jako příklad právnička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…