„Randákovci“ natřeli ministra Chalupu. To zas bude tunel za miliardy

17.03.2012 15:54 | Zprávy

Nadační fond proti korupci (NFPK) opět přišel se závažným obviněním. Tentokrát mu na mušce utkvělo ministerstvo životního prostředí v čele s Tomášem Chalupou (ODS). Vadí jim příprava zákona o elektroodpadu, která podle představitelů fondu utuží už tak monopolní postavení některých firem.

„Randákovci“ natřeli ministra Chalupu. To zas bude tunel za miliardy
Foto: Archiv
Popisek: Finančník a bojovník proti korupci Karel Janeček

Ministerstvo za nízkého zájmu médií připravuje nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností. Podle NFPK, který založil finančník Karel Janeček, v něm má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy, čímž hrozí, že „tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud,“ varuje tisková zpráva NFPK.

Změna je nutná

Právní úprava nakládání s elektroodpadem v ČR vznikla v roce 2005 pod vedením bývalého ministra Libora Ambrozka (KDU-ČSL) a ministerstvo se hájí že změna zákona je nutná.

„Zákon o odpadech sice zapracoval povinnosti směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních a vyhláškou stanovil podrobnosti nakládání, ale prakticky se ukázalo, že mnoho ustanovení vedlo k rozporům, “ vysvětluje redakci tiskový mluvčí ministerstva Petr Kučera.

V letech 2006 – 2010 zákon o odpadech podle mluvčího nedoznal žádných zásadních změn, které by dnes opakující se problémy odstranily. Od nové právní úpravy si MŽP slibuje naprostou transparentnost. Té má být mimo jiné dosaženo tím, že napříště se likvidace elektroodpadu mohou účastnit jen akciové společnosti, u nichž je jasná vlastnická struktura. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…