Bývalá Zemanova pravá ruka: Nečas je hochštapler. Topolánek měl aspoň velkou hubu

10.07.2013 8:17 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Od této vlády se nedá nic čekat. To věděl prý už od vzniku kabinetu Petra Nečase. Vždyť šlo o samé hochštaplery. A dopadlo to špatně, když dnešního premiéra v demisi ovládla úřednice a zvítězil u něj jiný orgán než mozek. Takhle nadrsno se loučí s předsedou vlády bývalý místopředseda vlády Miloše Zemana, tehdy jeho pravá ruka, Egon Lánský.

Bývalá Zemanova pravá ruka: Nečas je hochštapler. Topolánek měl aspoň velkou hubu
Foto: senat.cz
Popisek: Místopředseda Zemanova kabinetu Egon Lánský

Nad žádostí o vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání se Egon Lánský jen mírně pousměje: „Tato vláda neměla nikdy vzniknout, vše, co dělala, bylo zločinem proti občanům. Věděl jsem to od samého začátku, že půjde o průser.“ Bývalý místopředseda vlády Miloše Zemana pověřený koordinací resortů zahraničí, vnitra, obrany a přístupovými jednáními s Evropskou unií nyní kabinet v demisi opravdu moc nešetří.

Vláda hochštaplerů

Vzpomíná si, když se kdysi dávno v roli poradce Miloše Zemana setkal na okamžik s Petrem Nečasem a ten mu řekl, že novinářům se nesmí říkat všechno a na plná ústa. „Neznal jsem ho, ale musím říct, že jsem o něm měl vždy dost špatné mínění. Za Václava Klause dostal nabídku, aby šel dělat ministra vnitra. Nicméně ministr vnitra v této zemi je většinou protřelý zločinec. A od té doby budoval svou politickou kariéru, která se mu v těchto dnech takto sesypala a došlo na má slova,“ podotýká.

„Pamatuji si, že byl Nečas jednu dobu znalcem bezpečnostní politiky a vyzbrojování, takže se choval jako hodný agent USA. Od začátku, kdy vytvořil tuto vládu, jsem tušil, že nás nic dobrého nečeká. Mimochodem Mirek Topolánek nebyl o moc lepší, ale byl rozhodnější a měl velkou hubu, kterou často uměl oslovit lidi, aniž by někoho urážel. K Nečasovi opravdu nemám dobrý vztah, protože byl hochštapler a celá jeho vláda byla hochštaplerská,“ pokračuje Lánský.

Přesto dokáže před jedním členem Nečasovy vlády smeknout. Je jím ministr financí Miroslav Kalousek. „Byl jsem s ním vždy zadobře. Od samého počátku. Jediný opravdu schopný politik v této zemi je totiž Miroslav Kalousek. I když dělá opačnou politiku, než jakou bych si představoval, přesto musím říct, že ji dělá zatraceně dobře. Už to, jak rychle splašil Schwarzenberga, bylo bravurní. Prostě umí a má představu, co lidé budou od umírněné pravice chtít. Dokáže kličkovat, přesně podle rad Niccola Machiavelliho,“ dodává.

Velká Nečas

Aktuální vládní koalice byla jednou z nejkřehčích, kterou doposud viděl. „Dříve nadávali sociální demokracii za přetahování hlasů, přitom se stali sami největšími přetahovači. Vláda na tom byla postavena. Za tři roky vládl jen bordel a blázinec mezi koaličními partnery. Pořád se hádali jen mezi sebou. Nic pozitivního nevytvořili, ale byli schopni vybojovat paní Peake, co chtěla, i když má poslanců jako šafránu. A to chce založit poslanecký klub, když má o něco víc než pět piků,“ hodnotí.

Razie na Úřadu vlády a kauzy s tím spojené jsou prý důsledkem milostného vzplanutí expremiéra Petra Nečase k šéfce jeho sekretariátu Janě Nagyové. „To, co nyní vyplouvá na povrch o Úřadu vlády a policistech, je vyvrcholením toho, že se Nečas zblbnul do Nagyové. Prostě začal myslet jiným orgánem než mozkem. A pokračuje to. Když se kvůli tomu dostal do potíží, tak mlčel a najednou se po několika týdnech rozhodne bojovat za svou milou. Je to takový podivně naivní katolík,“ popisuje dál Egon Lánský s tím, že Nečas je Nečas a Nagyová je v maďarštině velká, což do sebe pěkně zapadá.

Ke kauze zapletených členů Vojenského zpravodajství říká: „Někteří zpravodajci jsou blbci a neuvědomovali si, že vše dopadne i na ně. A fakt, že se nechali komandovat úřednicí, je třešničkou na dortu."

Egon Lánský byl senátorem za ČSSD a od roku 1998 místopředsedou vlády Miloše Zemana. Na svou funkci rezignoval koncem roku 1999 ze zdravotních důvodů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…