"Možnost vystoupení z druhého pilíře po pěti letech je krůčkem k zatraktivnění systému," soudí ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek. "Spíš by mě ale překvapilo, kdyby tato změna nastartovala vlnu zájmu o druhý pilíř," dodal. Také podle analytika Patria Finance Davida Marka může návrh zvýšit počet lidí v druhém pilíři, ale zřejmě ne dostatečně na to, aby penzijní reforma splnila svůj účel zajistit dlouhodobou stabilitu penzijního systému při poskytování rozumné životní úrovně pro budoucí důchodce. "Největší překážkou pro větší účast v druhém pilíři je nejistota, zda přežije příští parlamentní volby," upozornil Marek.
Druhý pilíř by měl být povinný a garantovaný státem
Také poslankyně a odbornice ODS na sociální věci Lenka Kohoutová přičítá nezájem lidí o druhý pilíř tomu, že ČSSD s ním nesouhlasí a vyhlašovala jeho zrušení. Soudí ale, že to sociální demokraté neudělají. "Změny ve druhém důchodovém pilíři se zřejmě budou muset učinit," řekla Kohoutová ČTK.
Kalouskův návrh Kohoutová neviděla, souhlasila by ale se zvýšením věku, kdy se do fondu lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Je přesvědčena o tom, že druhý pilíř by měl být povinný a garantovaný státem. "Dokud nebude stabilní vláda se stabilním premiérem, která bude mít většinu ve sněmovně, schválí se jen minimum předloh," podotkla. Pokud povládne úřednický kabinet Jiřího Rusnoka nebo jiná vláda bez podpory v dolní komoře Parlamentu, na projednávání nových norem podle ní patrně nedojde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp