Nemám co jíst a chci dávky, hlásí desetitisíce Čechů. A bude jich ještě víc

20.01.2012 10:31 | Zprávy

Do existenčních problémů se dostaly v prvních dnech tohoto roku stovky lidí, kteří jsou závislí na pomoci státu. Dávky v hmotné nouzi totiž nedostali včas. Mnozí tak neví, jak do konce měsíce bez peněz vyjdou. I proto je na některých úřadech práce velmi nervózní atmosféra, u které musí asistovat dokonce někde i policie.

Nemám co jíst a chci dávky, hlásí desetitisíce Čechů. A bude jich ještě víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Celý problém vznikl tím, jak se agendy sociálních dávek převedly od Nového roku pod úřady práce. Kvůli této novince zmatek ve vyplácení dávek nastal. Těch se totiž v Česku vyplácí měsíčně řádově desetitisíce.

„V systému dávek pomoci v hmotné nouzi bylo, dle předběžných údajů, přitom v roce 2011 v průměru měsíčně vyplaceno zhruba 101,5 tis. příspěvků na živobytí; 26,1 tis. doplatků na bydlení a 10,0 tis. dávek mimořádné okamžité pomoci. V souvislosti se zvýšením částek životního minima v tomto roce lze navíc předpokládat nárůst těchto hodnot – i když snad nikoli zásadní,“ řekla ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

To, jaký skutečný počet dávek v hmotné nouzi bude jen v prvním měsíci tohoto roku nakonec vyplacen, zatím upřesnit nedokázala.  „Údaje za leden 2012 budou k dispozici až zpětně – tedy v průběhu následujícího měsíce,“ vysvětlila dále Plívová s tím, že se dá však předpokládat to, že kvůli navýšení životního minima, bude žadatelů o dávky v hmotné nouzi více, než v minulosti.

"Životní minimum se v Česku navyšovalo po devíti letech - tento rok se k tomu navýšení impulsem stala vyšší dan z přidané hodnoty," vysvětlila ještě pro ParlamentníListy.cz  mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Je v Česku skutečně tolik osob v nouzi nebo jde o masové zneužívání systému?

Na vysvětlení je třeba uvést, že dávky pomoci v hmotné nouzi slouží ke krytí základních životních potřeb osob, které nemají dostatečné finanční prostředky k jejich zajištění, tedy nacházejí se v hmotné nouzi.

Například na kladenském úřadu práce musela dokonce zasahovat v tomto týdnu policie, přítomni museli být policisté společně s bezpečnostní agenturou i třeba na královéhradeckém úřadu práce.

Lidé v hmotné nouzi totiž museli přečkat týden bez peněz, protože například v Hradci Králové (i jiných městech v Česku) počítačový systém, podle kterého mělo být zřejmé, jak budou tyto dávky vypláceny, selhal. A tak se kvůli zpoždění výplaty dávek ti nejchudší museli zadlužit. Peníze v Hradci Hrálové začali poté úředníci vyplácet v hotovosti až počátkem tohoto týdne. A jelikož to rozhodně nebylo v klidu – byla zapotření, jak už bylo uvedeno,  asistence bezpečnostní agentury i policie.

Výplata dávek za asistence policie. Podle ministra je však vše v pořádku

"Ta situace je tady skutečně komplikovaná, protože nikdo neví, co se tady děje, nikdo vám neporadí," postěžovala si jedna s žadatelek o rodičovský příspěvek. Lidé v nouzi tu přitom měli dostat peníze na jídlo, nájem nebo léky už 10. ledna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…