Zemanovo zaříznutí Zaorálka a válka se Sobotkou: Velevážený profesor Gerloch dělá jasno

11.12.2013 4:44 | Zprávy

Teď ještě může prezident Miloš Zeman mluvit do nominací politických stran na ministry, ale jen do té doby, než oficiálně jmenuje premiéra. Pak by podle ústavních právníků měl potvrdit do vlády lidi, které mu premiér navrhne. Výjimkou by podle nich byla situace, kdyby měl vážné zákonné důvody, které by mu bránily jmenovat některého kandidáta.

Zemanovo zaříznutí Zaorálka a válka se Sobotkou: Velevážený profesor Gerloch dělá jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Kdyby prezident závažný důvod neměl a šlo by jen o osobní vztahy nebo animozity, nelze úplně vyloučit, že by se tu otevřel kompetenční spor, který by měl řešit Ústavní soud,“ prohlásil děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesor Aleš Gerloch. Narážel tak na spekulace, že prezident Miloš Zeman nehodlá jmenovat sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka, s nímž nemá nejlepší vztahy.

Miloš Zeman si myslí, že může odmítnout kandidáty

A čím víc se blíží dohoda o vládní koalici, tím víc se začíná potvrzovat obava, že prezident některé návrhy vetuje, protože podle hlasů z Pražského hradu prý nechce za žádných okolností jmenovat Lubomíra Zaorálka ministrem zahraničí a odmítl by zřejmě i Jiřího Dienstbiera na Ministerstvo spravedlnosti. Miloš Zeman už veřejně říká, že mu ústava dovoluje odmítnout kandidáta na ministra. „Prezident jmenuje vládu na návrh premiéra a má spoluodpovědnost na tom, jak vláda bude složena. Moje základní představa je, že by to neměla být vláda obdobně nekompetentní, jako byli někteří ministři a některé vlády předchozí,“ prohlásil prezident v nedělním rozhlasovém pořadu Hovory z Lán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…