Je dobré o vědeckých objevech číst, ale není nad osobní výpravu do specializovaných laboratoří a seznámení se s bádáním bezprostředně na místě. Vítejte v Etnologickém ústavu na Veveří 97 (3. 11.), Matematickém ústavu na Žižkově 22 (4. 11.), v Biofyzikálním ústavu na Královopolské 135 (7. 11.) či v Ústavu geoniky na Drobného 28 (11. 11.) nebo v mnoha dalších ústavech AV ČR, jejichž dveře se otevřou dokořán – vždy ale po předchozí rezervaci. Lze si prohlédnout přístroje a vidět je v činnosti, diskutovat s odborníky a seznámit se s metodami, které při výzkumu používají.
Dopolední přednášky a exkurze jsou určeny zejména středoškolské mládeži, na podvečerní akce je zvána nejširší veřejnost. Jaké technické zajímavosti skrývá brněnské podzemí? K čemu dnes slouží laser – 54 let poté, co byl objeven? Co prozrazují česká rčení o historii slov? případně Jak se měnili Evropané? – To je jen několik otázek z mnoha, na něž odpoví brněnští odborníci na přednáškách v Literární kavárně knihkupectví Academia, v Technickém muzeu v Brně i jinde. Jako vždy se budou přednáškami prezentovat obory společenskovědní, přírodovědné i technické. Pro účast na většině přednášek a doprovodných akcí je třeba se předem zaregistrovat, a to prostřednictvím webu tydenvedy.cz. Se vstupným si však není třeba lámat hlavu: „Všechny akce Týdne vědy a techniky AV ČR 2014 jsou zdarma,“ potvrdila manažerka festivalu Lucie Krzyžanková.
Program vědeckého festivalu doplní tematické výstavy. Jejich předvojem bude už 31. října jednodenní výstava Věda na dotek v Galerii Vaňkovka, na níž se výslovně doporučuje dotýkat se exponátů. Následuje výstava Čeští vědci a jejich vynálezy (tamtéž, 31. 10.-15. 11.) a Viktor Kaplan v patentech (v Moravské zemské knihovně, do 13. 12.)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Brno.cz