„Celkem čtyřicet z vylosovaných projektů se uskuteční v Brně a když k financím z města připočteme i peníze, které přidají firmy, zrealizuje se tu výzkum za celkem pět a čtvrt milionu korun,“ uvedl primátor Petr Vokřál.
Nejvíce zakázek získalo opět VUT, tamní výzkumníci budou pracovat na 26 projektech. Po pěti voucherech pak mají shodně Masarykova i Mendelova univerzita, dva Výzkumný ústav stavebních hmot a na jednom bude pracovat Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Cílem inovačních voucherů je propojit firmy s vědci a zlepšit a zkvalitnit výrobky a služby díky výzkumu. Letos tak třeba odborníci z Mendelovy univerzity vyvinou pro VH Agroton metodu pro odhalení falšování pšenice špaldy, která bývá nahrazována levnější a méně výživnou pšenicí setou. „Pšenice špalda je stále žádanější plodinou, již třetím rokem je jí v Evropě nedostatek a její ceny rostou. Falšování špaldy nelze běžně používanými přístrojovými metodami odhalit. Nová metoda nám bude sloužit k odhalení nekalé konkurence,“ vysvětlil spolumajitel firmy Martin Hutař. VH Agroton pěstuje v současnosti špaldu v biokvalitě na zhruba 100 hektarech orné půdy ve Velkých Hostěrádkách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV