V Evropské unii posiluje role metropolitních oblastí
Na úrovni Evropské unie v souladu se strategickým dokumentem Evropa 2020 a s návrhy nařízení Evropské komise je v novém programovém období 2014–2020 oproti minulosti více zdůrazňována role měst a metropolitních oblastí, tzv. urbánní dimenze. Unie vychází z faktu, že ve městech se soustřeďují nejvýznamnější ekonomické a společenské aktivity, zároveň se zde ale koncentrují i významné problémy. Města jsou v návrzích nařízení komise označována jako „póly růstu“ a „motory rozvoje“ a jsou zároveň institucemi, které mají být více zapojeny do přípravy a realizace budoucí strukturální politiky.
Nový územní nástroj
Vláda České republiky schválila v květnu 2013 Strategii regionálního rozvoje ČR 2014–2020, která definuje základní kategorie členění území. Brněnská metropolitní oblast spadá, spolu s dalšími 6 oblastmi v České republice, do nejvyšší úrovně mezi tzv. metropolitní oblasti. Ty jsou chápány v souladu s evropskou optikou jako národní póly růstu a nositelé konkurenceschopnosti se zásadním významem pro rozvoj celé České republiky.
Pro metropolitní oblasti bude podle návrhu Evropské komise uvolněno minimálně 5 % finančního objemu Evropského fondu regionálního rozvoje pro ČR na léta 2014–2020. Tyto finance budou určeny na integrované projekty vedoucí k udržitelnému rozvoji metropolitních oblastí, a to prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic (ITI).
Nástroj ITI je jako jeden z integrovaných přístupů v rozvoji území ukotven a popsán i ve schválené Dohodě o partnerství mezi Evropskou komisí a Českou republikou. Jedná se o dokument vypracovaný ČR, v němž jsou stanoveny priority a opatření pro efektivní využívání evropských fondů v novém programovém období 2014–2020. Dokument zároveň vyčleňuje cca 65 miliard Kč právě pro nástroj ITI v Česku. Integrovaným přístupem se přitom rozumí jak věcná a územní integrace aktivit pro řešení komplexních problémů, tak také integrace organizační a finanční (koncentrace zdrojů).
Brněnská metropolitní oblast obstojí jen při spolupráci obcí
Brněnská metropolitní oblast má šanci dlouhodobě obstát jako druhý nejvýznamnější pól růstu České republiky pouze tehdy, bude-li jádro spolupracovat se svým zázemím, se kterým vytváří aglomeraci, resp. jeden organický celek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Brno.cz