Brno získalo prestižní evropské ocenění za ukončení bytové nouze 50 rodin

11.10.2017 18:50 | Zprávy

K mezinárodnímu dni pro lidi bez domova, v úterý 10. října, udělila Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) ocenění projektům, které v Evropské unii nejlépe řeší problém bytové nouze. Letos toto ocenění získalo město Brno se svým projektem Rapid Re-Housing.

Brno získalo prestižní evropské ocenění za ukončení bytové nouze 50 rodin
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

Brněnský projekt Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. Padesát rodin, které bydlely v soukromých ubytovnách, azylových domech a jiných formách bytové nouze, dostalo možnost stát se nájemníky v městských bytech. Rodiny, které se stěhovaly od září minulého roku do května tohoto roku, tak dostaly šanci začít znovu normální život mimo prostory ubytoven.

Poskytovatelem služby je místní nevládní organizace IQ Roma Servis, proškolená průkopníky systému bydlení především v Evropě HVO Querido Discus. Projekt vznikl ve spolupráci Magistrátu města Brna a Platformy pro sociální bydlení, jejímž cílem je minimalizace bezdomovectví rodin a jednotlivců v Brně. Projekt je vyhodnocován a jeho součástí je také kontrolní vzorek, který umožňuje rozeznat dopady projektu od ostatních faktorů a odpovědět na otázku, zda kvalitní bydlení přinese zlepšení školní docházky dětí, lepší zdravotní stav dětí a rodičů či úsporu veřejných rozpočtů. Výsledky experimentu budou známy v létě 2018.

Šestnáct rodin bydlí již 12 měsíců, patnáctce z nich byla prodloužena nájemní smlouva. Projekt si tak po roce fungování drží 94% úspěšnost, což je srovnatelné s obdobnými projekty v zahraničí, a výsledek je nad původní očekávání.

Vláda ČR v roce 2015 schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení a dala si za cíl do roku 2020 přestěhovat 6 000 rodin z ubytoven do bytů. Projekt Rapid Re-Housing Brno jasně ukazuje, že to je možné a udržitelné řešení a že prakticky jakákoliv rodina si je schopna udržet bydlení, pokud je jí poskytnuta šance a správná podpora. Projekt by se tak mohl stát dlouhodobým a finančně výhodným strategickým řešením pro rodiny bez domova na celostátní úrovni.

Evaluace projektu, který provádí Ostravská univerzita, ukazuje, že nájemníci v novém bydlení nacházejí své místo, soukromí, bezpečí a stálost. Děti například mají vlastní pokoj, místo na hračky a někdy i svůj první vlastní stůl. Jsou díky tomu spokojenější a vyrovnanější.

Jeden mladík zmínil zlepšení ve středoškolském studiu a několik rodičů informovalo o nečekaných změnách: „Když jsme bydleli na ubytovně, tak moje dcera jen zřídka komunikovala, byla pořád potichu… dívala se na vás a nevnímala. Teď, když máme byt, začala mluvit, má vlastní pokoj a celkem mě šokovala: začala komunikovat, učí se, je šťastnější.“

Přihlásit se do soutěže mohly projekty z celé Evropské unie, které byly realizovány v letech 2010–2017 a byly hrazeny z prostředků EU. Vítěze vybrala pětičlenná porota

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Katedrálu a její okolí ohlídají lidé bez domova

7:17 Plzeň: Katedrálu a její okolí ohlídají lidé bez domova

Město Plzeň poskytne Biskupství plzeňskému finance na zajištění pořádku v katedrále sv. Bartoloměje …