První rok byl hlavně o práci a vylepšování. „Navýšili jsme výstav, přikoupili jsme jeden tank, protože už nestačila kapacita, ale tím jsme na stropě další kapacity, nemáme totiž prostory,“ uvedl Jiří Kohák, majitel a sládek pivovaru. Přes léto jel minipivovar na téměř plnou kapacitu, což je skoro 440 hektolitrů piva ročně. Receptura jedenáctky Bedřicha se od začátku změnila. „První várka byla naostro. Netušili jsme, jaké pivo bude. S recepturou jsme dost pracovali a ta výsledná je úplně jiná než první. Na začátku to nebyla úplná hitparáda, ale pivo bylo pitelné. Nebyl to průšvih, ale udělali jsme zásadní kroky, abychom pivo vylepšili. Navíc jsme přidali na čep jedenáctku polotmavou,“ vysvětlil Jiří Kohák.
Litomyšlské pivo se čepuje na Veselce, ale pro lahve sem jezdí i zájemci ze širokého okolí. Zájem o pivo je velký. „Pochutnají si na něm stálí štamgasti, ale existuje i spousta pivních turistů, kteří k nám za pivem dojíždějí. A někdy se zdá, že je větší zájem od lidí mimo Litomyšl. Chtějí udělat exkurzi, ochutnat,“ dodal sládek. Do dalšího roku už Jiří Kohák zásadní změny piva neplánuje. „Myslím si, že jsme světlou jedenáctku i tu polotmavou vyladili do finální podoby. Každý rok je ale jiný slad, chmel, ale to už není taková práce jako na začátku,“ dodal majitel minipivovaru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomysl.cz