Nejvyšší správní soud na konci srpna rozhodl, že v roce 2016 se v Jihlavě současně s krajskými volbami bude konat referendum o výstavbě spalovny odpadů, kterou nikdo nechystá, a k dalším otázkám odpadového hospodářství, jež město dávno plní.
Vedení jihlavské radnice s rozhodnutím soudu nesouhlasí, neboť soudy na různých úrovních v celém zdlouhavém procesu přehlížely jak zákonem jasně definovaná pravidla, tak i základní požadavky na regulérní průběh soudního sporu. Soudci svým rozhodnutím navíc postavili samotný proces správy věcí veřejných na hlavu, když chtějí, aby občané rozhodovali o budoucnosti nakládání s odpadem podle dva roky starého návrhu bez alternativ.
„Máme za to, že soud upřel demokraticky zvoleným zastupitelům zákonnou pravomoc rozhodovat o konání referenda, čímž zasáhl do ústavou chráněného práva na samosprávu. Podle zákona totiž soud může o konání referenda rozhodovat až tehdy, kdy k věci přijme usnesení zastupitelstvo obce. To se ale v Jihlavě nestalo,“ vysvětluje primátor města Rudolf Chloupek. Zastupitelé vůbec neměli možnost o referendu hlasovat mimo jiné proto, že přípravný výbor nebyl schopen předložit bezvadný návrh referenda, což je další zákonná podmínka pro konání referenda, kterou soudy přehlíží.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV