Při bilanci výsledků práce RVVI a Sekce pro řízení vědy, výzkumu a inovací místopředseda vlády Bělobrádek zdůraznil především stabilizaci a kontinuální navyšování veřejných výdajů do vědní oblasti. Především díky lepšímu zacílení finančních prostředků tyto výdaje vzrostly od roku 2014 o více než 33 %, což je v nominálním vyjádření nárůst o 9 miliard korun! „Nárůst peněz do výzkumu a vývoje o více než třetinu, je důležitý především pro stabilní a dlouhodobé plánování výzkumných organizací, pro předvídatelnost systému jako celku. Do budoucna je proto nezbytné zajistit kontinuální růst veřejných výdajů do vědy a výzkumu na úrovni 1 % HDP a spolu s tím stimulovat privátní sektor tak, aby se soukromé výdaje postupně zdvojnásobily ve vztahu k veřejným,“uvedl Bělobrádek.
Mezi úspěchy zařadil také prosazení zásadních strategických materiálů, jmenovitě Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR na roky 2016-2020 nebo Národní strategii pro inteligentní specializaci ČR, tzv. strategii RIS3. „V rámci schválených programů Technologické agentury se nám podařilo prosadit nezbytnou větší podporu aplikovaného výzkumu včetně definice jeho prioritních odvětví, jakými jsou například informační technologie, automotive, strojírenství, nebo biotechnologie. Úspěchem je také schválení nových pravidel hodnocení výzkumných organizací v souladu s mezinárodními standardy, což má naprosto zásadní dopad na stávající vědeckovýzkumné prostředí. Za velmi podstatný považuji fakt, že po celou dobu mého působení v pozici vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace jsme zintenzívnili a kultivovali dialog se soukromým sektorem. Ten předchozí vlády podceňovaly a přitom je naprosto zásadní pro budoucí konkurenceschopnost země, aby přizpůsobila strategii ve výzkumu a vývoji dlouhodobým potřebám ekonomiky,“doplnil místopředseda vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV