Důvodem prodloužení je to, že od roku 2017 chce úřad vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka zavést nový způsob hodnocení.
Připravovat další metodiku jen pro rok 2016 není vhodné také s ohledem na požadavek odborné veřejnosti na předvídatelnost způsobu hodnocení. Nově bude spojeno hodnocení prováděné v roce 2015 a 2016 tak, aby za oba roky bylo zahájeno v roce 2015 a dokončeno do konce roku 2016. Tento krok povede ke snížení celkové pracnosti a vynaložených peněz. Změnu harmonogramu schválila na svém květnovém zasedání také Rada pro výzkum, vývoj a inovace.
„Hodnocení výsledků výzkumných organizací je významný nástroj pro ovlivnění chování celé výzkumné komunity, proto se tak důkladně věnujeme přípravě jeho nastavení. Pokud podpoříme aktivity jako je počet vědeckých publikací, jejich kvalita a citovanost, můžeme již nyní doložit skutečný nárůst. My se ale musíme zaměřit především na podporu aplikovaného výzkumu, protože u něj podobný kvalitativní posun nepozorujeme. A tady vidím výrazný prostor pro zlepšení,“ říká místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.
Na přípravě nové metodiky hodnocení se bude podílet Komise hodnocení výsledků, v níž zasedne jak garantka projektu IPn Metodika, profesorka Moravcová, tak také další odborníci na hodnocení a specialisté na aplikovaný výzkum, podnikový výzkum a další specifické problémy v oblasti VaVaI. Jedním z podkladů pro přípravu nové Metodiky budou výstupy z projektu IPn Metodika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV