"Znečištění vzduchu zkracuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Politici ve městech i na krajské úrovni musí intenzivně řešit větší využívání veřejné dopravy, aby lidé méně jezdili autem, protože většina polétavého prachu pochází z dopravy. Důležitý je také intenzivní přechod z topení uhlím na obnovitelné zdroje, například dřevěné peletky," uvedl Michal Berg.
Limit 50 μg/m3 je překročen i v Otrokovicích, ve Zlíně, Uherském Hradišti, Těšnovicích u Kroměříže i ve Vsetíně. V roce 2016 byl v Uherském Hradišti limit překročen ve 39 dnech, což je srovnatelné s měřením v Třinci, Litvínově nebo Frýdku-Místku. Valašské Meziříčí zaznamenalo 32 dnů s překročeným limitem, Zlín 22 a Vsetín 19.
Odhaduje se, že polétavý prach se podílí na úmrtnosti obyvatel České republiky asi 10%, v Evropě zemře téměř 350 tisíc lidí a ve velkých městech se díky polétavému prachu zkrátí život obyvatel o jeden rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV