Vedle žádosti o uplatnění sankcí na domácí půdě, zahrnujících zastavení vydávání víz, zrušení možnosti obdržení dvojího občanství a zmrazení kont občanů Ruské federace, žádá i zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR a zrušení tendru na výstavbu jaderných bloků v Temelíně. Dopis ale neobsahuje pouze výčet sankcí, ale také žádost, aby premiér sankce rozhodně prosazoval - dáno naši tragickou zkušeností z r. 1968 - na půdě Evropské rady. A také volá po revizi bezpečnostní strategie NATO a EU. A také po vyloučení Ruska z G8.
Premiér však vytrhl z dopisu pouze téma sankcí, ty odmítl, a vyhnul se tak odpovědi otázku, jak bude ČR vystupovat v Bruselu. Takže, má ČR premiéra, který bude ostatních dvacet sedm hlav států přesvědčovat o nezbytnosti principiální reakce na porušení mezinárodního práva a uplatnění co nejširší škály sankcí? Anebo máme premiéra, který rezignoval na principiální postoje a schovává se za údajné ekonomické zájmy a zaměstnanost? Cena svobody je nevyčíslitelná. Ukazuje se, jak velmi České republice chybí Václav Havel. O tom, že by zaujal a prosazoval principiální postoj, není pochyb. Premiér Sobotka se narodil tři roky po roce 1968. Je-li v tomto problém, měl by Bohuslav Sobotka velmi, velmi rychle - nejpozději do čtvrtečního jednání Evropksé rady - vyzrát a projevit se jako zralý a rozhodný politik, který bojuje za svobodu Ukrajiny i za svobodu a demokracii u nás.
------------------------------------------------------------
Plné znění otevřeného dopisu premiérovi:
Otevřený dopis premiérovi ČR
V Praze, dne 15.3.2014
Vážený pane premiére,
v těchto dnech, kdy si připomínáme výročí obsazení naší země Hitlerem v roce 1939, napadly suverénní území Ukrajiny, jejíž hranice jsou potvrzené a garantované budapešťskou deklarací, ruské speciální ozbrojené síly. Vojenská agrese, které se Rusko dopouští, narušuje dosavadní bezpečnostní jistotu celého evropského kontinentu. Je to nepochybné porušení mezinárodního práva. Však i vy jste tento agresivní čin odsoudil.
Česká zkušenost s okupací sovětskou armádou v roce 1968 by nás měla mít k tomu, abychom to byli právě my, kdo bude rozhodným zastáncem odporu vůči arogantnímu pokusu o obnovu ruského ekonomického a politického vlivu ve východní a střední Evropě, prosazovaném vojenskou agresí. Naše zkušenost nám říká, že tento vliv by opět deformoval těžce získanou demokracii a omezil naší svobodu.
Jako občané České republiky Vás proto vyzýváme k uplatnění plné šíře politických a ekonomických sankcí vůči Rusku. Občané Ruské federace sami pak pochopí, že je představitelé ruského nedemokratického Putinova režimu vedou do izolace od svobodného světa.
Stejně tak i občané České republiky zajisté porozumí důvodům, které povedou vládu k uvalení sankcí na agresivní ruský režim. Cena svobody je penězi nevyčíslitelná.
Vyzýváme Vás proto, abyste na půdě Evropské rady prosazoval uplatnění politických a ekonomických sankcí proti Rusku do té doby, než ruská vojska opustí svrchované území Ukrajiny. Vyzýváme Vás, abyste vyzval zástupce G8, aby se nejen nezúčastnili Summitu v Soči, ale aby Rusko z G8 vyloučili.
Považujeme za nezbytné revidovat bezpečnostní strategii; nejen naši, ale i bezpečnostní a obrannou strategii NATO a Evropské unie vzhledem k tomu, že dosud pokračující vojenský útok na suverenitu Ukrajinského státu ukazuje její prohru.
Žádáme, aby vláda ČR na domácí půdě zajistila:
1. okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace,
2. zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od 1.1.2015,
3. zmrazení kont Ruských občanů v ČR s cílem prověřit legálnost těchto vkladů,
4. zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR,
5. zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně.
Se spojenci v EU a v NATO by vláda ČR měla právě těmito kroky vyslat prezidentu Putinovi varování, že jeho pokračující imperiální politika uvrhne Rusko do mezinárodní izolace.
Věříme, vycházejíce z vašeho rozhodného odsouzení agresivního vojenského útoku na Ukrajinu, že náš názor na nezbytnost sankcí vůči ruskému režimu přijmete jako rozhodný krok k ochraně naší svobody a demokratického zřízení, jak to konečně v Bruselu žádal i český ministr zahraničí, Lubomír Zaorálek.
Vzhledem k vážnosti situace vyzýváme pak předsedy všech demokratických politických stran, aby se k tomuto požadavku připojili.
S pozdravem,
Podepsaní podle abecedy:
Martin Bursík, bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí, předseda LES
Luboš Dobrovský, bývalý federální ministr obrany
Michael Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva a národnosti, bývalý předseda parlamentní komise FS ČR pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa
Jaromír Štětina, senátor Top09 a STAN
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Martin Bursík