Jsme zemí s industriální tradicí a průmysl naši zemi po mnoho let živí a i nadále živit bude. Přesto se vyprazdňují odborné střední školy a průmyslovky. V praxi se nedostává kvalifikovaných techniků a řemeslníků a profesní organizace bijí již několik let marně na poplach. Současně se však zvyšuje počet všeobecně vzdělávaných osob, pro které na trhu práce není uplatnění.
Počet narozených dětí v Libereckém kraji a v celé České republice nebývale klesá od roku 1993. Zvýšení počtu narozených dětí mezi roky 2007 až 2010 znamená přitomjen přechodné zlepšení. Vzdělávací kapacity jsou proto na dlouhou dobu velmi předimenzované. Tragicky upadá kvalita vzdělávání obecně. A dochází navíc k potlačení zájmu o vzdělávání na průmyslových školách, patřících dříve mezi výběrové. S tímto stavem je zapotřebí něco udělat.
Profesní asociace přitom požadují od školství změnu k lepšímu. V otázce potřeby vysoké kvality absolventů technických škol jim dává za pravdu např. studie McKinsey & Company ze září 2010, v níž se uvádí, že kvůli špatnému základnímu a střednímu školství můžeme jako země tratit v roce 2050 na HDP až 11 %. To je nesmírně varující údaj.
Na serveru www.infoabsolvent.cz se můžeme dočíst, že v roce 2010 činil počet absolventů středních škol (bez nástaveb a VOŠ) 102 709. V roce 2013 to však bylo již jen 91 884, což činí 89,46 % stavu z roku 2010. Skupina, do níž spadají stavební průmyslovky, zaznamenala za stejné období pokles na 89,86 % absolventů a gymnázia pokles na 93,75 %. Z toho lze usuzovat, že podle Gausovy křivky rozložení osob se vzdělávacím potenciálem ve společnosti část žáků, kteří by dříve absolvovali průmyslovky, dalo přednost studiu všeobecných oborů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz