17. 3. 2015 proběhlo zastupitelstvo městské části Praha 3, kde se schvaloval bod “Rozpočet na rok 2015“. Proběhla jen velmi krátká rozprava, která se bohužel převážnou většinu času věnovala počtu a ceně jitrnic na Masopustu. Jistě je to vážný problém, ale není to nic proti tomu, co nás teprve čeká, pokud budeme pokračovat s hospodařením tak, jako dosud.
Není bez zajímavosti, že před projednáváním bodů o rozpočtu a rozpočtovém výhledu, proběhla velmi dlouhá debata o záměru městské části zrušit činnost mateřské školky v ulici Buková na Jarově. Jedním z hlavních argumentů, proč má ke zrušení dojít, byla nejen ochota zbořit současnou budovu a na jejím místě postavit jesle z modulových prvků (multifukčních kontejnerů), protože to prý obec chce a potřebuje, ale rovněž protože potřebuje hledat úspory (alespoň paní starostka uvedla, že současná školka v Bukové je nejnákladnější na Praze 3...)
Zaráží mě, že městská část chce šetřit zrušením školky, ale doposud ji netrápilo, že má okolo 800 milionů korun, které dlouhodobě leží na běžném účtu, podle všeho u České spořitelny za zcela směšných a pro radnici naprosto nevýhodných podmínek. Radnice tím přichází o poměrně zajímavý příjem, kterým by například mohla platit i chod tak potřebné školky. Dnes má městská část na úrocích z vlastních peněz příjem cca 2 milióny ročně, tzn. že se zřejmě jedná o běžný účet s úrokem kolem 0,25 – 0,3 % ročně. Pokud by ovšem hospodařila s penězi jinak a využila je například na garantované produkty jakými jsou nákup státních obligací, či obyčejný spořící účet, tak by příjem mohl být i 1 nebo 1,5%. To ovšem nedělá zmíněné 2 milióny, ale příjem mezi 8-12 milióny ročně. To v součtu, za dobu, co na běžném účtu peníze leží takto ladem, může dělat ztrátu okolo 65-70 miliónů! Je třeba, aby radnice začala šetřit, ale rovněž hledala možnosti na příjmové straně. Zástupce starostky, pan Materna, mě informoval, že se na tom usilovně pracuje. Tak doufám, že ta práce bude usilovnější než za poslední dva roky, co TOP 09 zasedá v Radě a již s tím mohla něco udělat!
Dlouhodobě se vymezuji proti hospodaření radnice městské části Praha 3. Jednotlivá vedení radnice se ovšem o problém dlouhodobě nestarají a situace již začíná být kritická. Pokud se ihned nezačne konat, městská část Praha 3 se kolem roku 2020 dostane do situace, kdy bude mít jen 1,2 mil. na kapitálové výdaje (tedy na opravy škol, školek, chodníků nebo třeba na revitalizace náměstí). Důvodem takového stavu je zejména fakt, že jednotlivá vedení radnice na Praze 3 za posledních deset let projídají v běžných výdajích peníze utržené z privatizace bytového fondu. Ale až nebude co prodávat, tak nám zbydou jen oči pro pláč…
Pro ilustraci a doložení výše zmíněného přikládám pár čísel:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Dobeš