Proč k tomu mohlo dojít? Příčinou jsou nepochybně události na Blízkém východě a zejména syrský konflikt. Ještě nedávno nejstabilnější a nejbezpečnější země této oblasti – Sýrie, kde žily vedle sebe různá etnika, se zhroutila do nevídané občanské války. Sýrie přijímala obrovské množství uprchlíků z Iráku. Jednu dobu dokonce Sýrie byla největším příjemcem těchto uprchlíků - podle odhadů UNHCR do ní odešlo 1,2 až 1,4 milionů uprchlíků. A dnes prchají Syřané.
Možná by stálo za zkoumání, nakolik tito uprchlíci vytvořili podhoubí pro rozšíření takzvaného islámského státu, který dnes ovládá část Sýrie a Iráku.
Jak ukazují události v Bruselu podhoubí islámského státu začíná aktivně působit i v Evropě v oblastech , kde žije početná menšina z těchto oblastí. Jedná se o Brusel. Všichni dlouhou dobu věděli, že v Belgii žije nejradikálnější islámská menšina. A nikdo s tím prakticky nic nedělal. Prostě byli ponecháni svému osudu v předměstích belgických měst. A to se nám dnes vymstilo. Dopadení teroristy Abdeslama, který se podílel na teroristický činech ve Francii ukázalo, v jakém jsme nebezpečí. Tento muž se skrýval čtyři měsíce před spravedlností. A část zpravodajských služeb se domnívala , že utekl do Sýrie. A jak se ukázalo skrýval se velmi profesionálně v Bruselu. A kdo ho skrýval? Podle všeho rodina, kamarádi a lidé, kteří vůbec nepatřili do radikální islámské komunity. Jednalo se o takzvanou sousedskou solidaritu. Během předběžného vyšetřování a dle informací z tisku vyplývá, že islámskému státu se podařilo díky proudu utečenců dostat do Evropy profesionální zbrojaře, výrobce sebevražedných vest a výbušnin. Dále se odhaduje, že se pohybuje v Evropě 90 připravených sebevražedných útočníků. A jak to vypadá, část z nich právě udeřila v Bruselu.
Události v Bruselu prokázaly v jakém ohrožení se nachází Evropa, když přijímá tolik uprchlíků, o kterých nic neví. Ovšem když pozorně sleduji vystoupení některých politiků EU, tak mám dojem, že tyto problémy ze začátku vůbec nevnímali. A někteří z nich je snad nevnímají dodnes. V této souvislosti bych chtěla varovat EU před další možnou vlnou migrace způsobenou klimatickými změnami. Na Blízkém východě vysychají rapidně vodní zdroje a to může způsobit daleko vyšší a nezastavitelnou vlnu migrace zoufalých lidí hledajících lepší životní podmínky. Měli bychom investovat peníze do projektů na výrobu pitné vody ze slané vody v oblasti Blízkého východu. Mám ovšem dojem, že někteří naši partneři ze starých zemí EU obavy a zkušenosti nových členských zemích EU vůbec nechtějí vnímat.
Některé země, jako Německo, si naopak myslely, že migrací zvrátí demografický trend úbytku vlastního obyvatelstva. V roce 2050 by se totiž nejlidnatější zemí EU měla stát Velká Británie následována Francií a teprve potom Německem. Není proto náhodou, že iniciátorem a spouštěčem této nekontrolovatelné migrace se stalo pozvání německé kancléřky Angely Merkelové. Proto ze začátku byla tato migrace představována Německem a vedením EU jako nevinný útěk kvalifikovaných lidí z válkou ohrožených oblastí, kteří zasluhují naší pomoc a otevřenou náruč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV