Slepá ulička. Známý výraz, který vyjadřuje stav, kdy neexistuje žádné další logické řešení situace. Co se však stane, pokud je sofistikovanou tvorbou zákonů do slepé uličky zahnán občan?
Jednoduchý, ale velmi častý případ v České republice: dlužník má exekuci. Toho času moc nevydělává, činnost OSVČ mu nepřináší peníze natolik, aby platil zálohy na pojištění a náklady podnikání. Řeší věc brigádami, ale čas i tělesné možnosti každého člověka jsou omezené a brigády v ČR jsou většinou placené od 50 do 100 korun na hodinu. Běžná cena nájmu bytu je od 8500 Kč výše, nebo vyšší. Dlužník se tedy rozhodne pro nájem pokoje ve sdíleném bytě. Tam jsou ceny kolem 4000 korun měsíčně za pokoj. Zůstatek je na na jídlo, hygienické prostředky, telefon, internet, léky, běžné potřeby jako toaletní papír, šaty, boty, jízdné v MHD. Člověk je schopen pracovat ve dvou výdělečných činnostech. Každá zabírá jistý čas a bere určitou sílu a energii, tedy je potřeba jídlo a mít kde spát. Nejběžnější typ exekuovaného dlužníka v ČR ale na to nemá.
Jaké má možnosti? Většina diskutérů na různých serverech tvrdí „Napřed zaplať dluhy a pak podnikej“. Dobře, to jsou většinou lidé, kteří mají názor, že dlužník musí být nutně alkoholik, nepracující a který si nadělal dluhy půjčkami, které pak úmyslně neplatil – a teď to má a dobře mu tak. Jenže dluhy vznikají stovkami jiných způsobů a kombinací životních situací a soudit každého jedince plošně je nesprávné. Pokud dlužník nemá rodiče, ani jiné příbuzné, což je například můj příklad, pak nemá na koho se obrátit a i kdyby měl, rodiče nejsou bezedná studna a nikdo se nemůže nechat vyživovat rodiči do 40 let a výš. Jenže české exekuce denně rostou o 0,05%. Tak co s tím? Mnozí říkají – řeš to! Viz výše – jaké jsou možnosti? Brigád je spousta, ale většinou málo placené a stačí sotva na bydlení, nebo jídlo.
Za co se na tu brigádu budu dopravovat? Co tam budu jíst? A stačí mi výdělek na dluhy?
Stačí si obejít firmy a zprostředkovatelny práce. Nikde nedají člověku bez VŠ a se silou 50 letého muže, či ženy práci za víc, než je 100 korun na hodinu čistého. Kolik směn by musel udělat, aby vydělal na nájem bytu? A na jídlo? Nejlevnější je nájem pokoje v bytě, kde sdílí společné prostory s jinými lidmi. Tam může měsíční nájem dosáhnout něco kolem 4000 korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV