Přestože současná legislativa de iure umožňuje občanům ostatních členských zemí s trvalým bydlištěm v České republice volit v komunálních volbách, je dle ombudsmanky Anny Šabatové nutné toto právo specifikovat. Zatímco ve volbách do Evropského parlamentu byla doba trvalého či přechodného pobytu na našem území 45 dní, pro volby do obecních zastupitelstev není tato lhůta specifikována.
Pokud cizinec v české obci dlouhodobě žije, pak by dle mého názoru měl mít právo volit své zastupitele. Ovšem je zde jeden velký vykřičník do budoucna. Občany EU se v zemích jako Francie, Belgie či Velké Británie stávají v určité míře stoupenci jiných náboženství a kultur, v několika případech velmi radikální a pro evropskou společnost nebezpeční (např. islamisté). Existuje možnost, že se v rámci příliš popuštěné uzdy evropské cizinecky-zahraniční politiky a legislativy dostanou až k nám a výrazně ovlivní stabilitu nastaveného systému, kdy v obcích budou hojně hájeny zájmy cizinců-extremistů a na celostátní úrovni "domorodých" občanů. V této situaci může dojít k dlouhodobému konfliktu, neboť právě obce čerpají finance a tvoří legislativu závislou na centrálním aparátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS