Po té, co slogan „řiďme stát jako firmu“ byl opuštěn, neboť přestal táhnout masy lidí, kteří nějak na chvíli pozapomněli, že nejsou zaměstnanci a že nechtějí, aby jim šéf mluvil do osobního života, objevil se na komunální volby pro změnu jeden nový – „prostě se to nějak udělá“. Období, kdy jsme byli řízeni svrchu, tu už bylo a já z příklonu kyvadla (tentokráte však evidentně mírnějšího) opět na tuto stranu našich temných dějin vyvozuji, že se jako společnost vyvíjíme správně, i když docela bolestně. Do budoucna je však třeba věci správně pojmenovávat a cílit svou energii správným směrem. Myslím si totiž, že je to zcela jinak: „Stát se má řídit jako rodina“ a to je moc těžká každodenní práce. Chce se říci přímo sysifovská. Ovšem na druhou stranu práce směřující jasným směrem s jasným cílem a danými principy.
Předně, jak úspěšná firma tak i dobrá rodina investuje do své budoucnosti. U zavedené firmy je to výzkum a inovace, u rodiny je to vzdělávání potomků, aby se měli lépe než jejich rodiče. Cíl státu je tedy zřejmý, konkurenceschopná ekonomika založená na výzkumu a inovacích. Tedy chceme, aby univerzitám, akademii věd a výzkumným institucím ročně stát přidal 20 mld. Kč (téměř nikdo přitom neví, kolik je státní dluh a roční deficit veřejných financí!!!) proto, aby za pár let inkasoval řádově více zpět od rostoucí konkurenceschopné ekonomiky.
V rodině si lidé věří. Ve firmě si věří méně. Aby ekonomika státu fungovala, musíme si ale věřit. Musíme alespoň věřit, že existuje právo a to nám někdo garantuje. Tedy chceme, aby soudy trvaly 14 dní, aby trest ještě měl smysl a zadostiučinění se dostavilo k poškozeným ještě v reálném čase. Aby, když někoho chytí se sedmičkou a existují odposlechy, tak se do týdne vynesl rozsudek na základě existujících zákonů. Soudci zkrátka potřebují více času, více peněz a tedy buď víc asistentů, nebo méně byrokracie. Nejspíše všeho trochu. Tedy chceme pro soudce 5000 nových asistentů, ne digitalizaci (justice), která ještě nikdy ničemu nepomohla, jen zvýšila byrokracii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Hudeček - profil