Jarolím (ODS): Detroit - Pád slavného města

30.07.2014 4:31 | Zprávy

Pokud se vedení města ujmou populisté a socialisté, hrozí katastrofa. Detroit je příkladem, kam taková politika může vést.

Jarolím (ODS): Detroit - Pád slavného města
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Detroit se stal symbolem průmyslového a technologického zázraku Spojených států od počátku 20. století. Místní pracovní místa v automobilkách představovala vrchol tehdejší životní úrovně střední třídy. Každý pracovník si mohl za svou mzdu dovolit nejen automobil, ale také bydlení v rodinném domě. Automobilové závody mu také slibovaly rozsáhlé programy sociálního a zdravotního pojištění, což byla tehdy ve Spojených státech věc nevídaná a unikátní.

Detroit však měl velkou smůlu. Automobilové závody začali řídit postupem času neschopní manažeři, ještě větší packalové však vedli město. Dějiny úpadku Detroitu v podstatně začaly už po druhé světové válce, kdy bylo vládním nařízením rozhodnuto, že koncentrovaný průmysl v jednom městě není ve studené válce zrovna ideální – měl by se decentralizovat. Investice do dalších rozšiřování automobilových závodů, ale i průmyslu, se postupně zastavovaly. Zatímco v roce 1951 získalo 148 továren stavební povolení, v roce 1961 už jich bylo jen 14.

Hlavní děj našeho příběhu o úpadku Detroitu začíná v roce 1961, kdy se k moci dostává demokrat Jerome Cavanagh. Ten dokázal získat převážně hlasy černošských voličů, kterým sliboval doslova nemožné – ráj na zemi. Například bezplatné veřejné bydlení, kvalitní bezplatné veřejné školství, ale i dotování nejrůznějších služeb.

Po vzoru nejspíše sovětských propagačních filmů, se také  Cavanag podílel na natáčení  filmů o Detroitu. V těchto filmech najdeme například pojmy o „bratrství a jednotě detroitského lidu“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Celní válka je zpravidla vždy válkou bez vítězů

22:33 Senátor Hraba: Celní válka je zpravidla vždy válkou bez vítězů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Trumpem zavedeným clům.