Kadeřábek (Realisté): Elektronická identifikace - cesta k nové verzi demokracie

05.03.2017 19:46 | Zprávy

Elektronická identifikace nám může pomoci zjednodušit život. Je zajímavé, že zatímco platebním kartám dnes všichni automaticky věříme, v případě elektronické občanky mezi jeden z argumentů, proč stále nejsou, patří i ten, že může dojít k jejímu zneužití. To je nesmysl. A pojďme si říci, proč.

Kadeřábek (Realisté): Elektronická identifikace - cesta k nové verzi demokracie
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Věříte platebním kartám?

Neměl by se stát hluboce zamyslet, zda je normální, aby v otázce elektronické identifikace lidé důvěřovali bankám, kartovým společnostem a provozovatelům e-shopů více než státu? Pokud jsou kartové společnosti jako Visa či Mastercard schopny zajistit bezpečnou identifikaci spojenou s platební transakcí a ochránit svá datová centra obsahující citlivé osobní údaje před útoky zvenčí (či je alespoň minimalizovat na přijatelnou míru), proč by mělo být něco podobného tak složité pro stát?

Stát má k dispozici technologie bránící zneužití

Pro elektronickou identifikaci garantovanou státem máme dnes k dispozici mnohem sofistikovanější technologie, a ty mohou zajistit vysokou míru ochrany proti zneužití. Legislativní cesta je již překvapivě otevřená díky eIDAS - nařízení Evropské komise, které upravuje záležitosti bezpečné elektronické komunikace. eIDAS řeší dvě hlavní oblasti – elektronickou identifikaci a elektronický podpis. Vztahuje se primárně na veřejnou správu, ale dotýká se i jiných elektronických služeb vytvářejících důvěru, jakou jsou například SSL certifikáty.

Občanka s čipem, či občanka v mobilu?

V praxi si celé řešení můžeme představit jako občanku s čipem, která po přiložení ke čtečce jednoznačně identifikuje osobu přihlášenou k počítači, tabletu či mobilnímu telefonu. Samozřejmě čtečku lze nahradit i jinou technologií, občanku lze nahrát například do chytrého telefonu a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Babišova  změna ve skutečnosti představuje další podporu válečnému harašení

13:05 Kavij (KSČM): Babišova změna ve skutečnosti představuje další podporu válečnému harašení

Minulý týden si Fialova ukrajinská vláda nechala schválit až do roku 2033 neomezené zvyšování výdaj…