Kobza (SPD): Zachraňme arménské válečné zajatce

02.05.2021 14:51 | Zprávy

Před pěti měsíci skončila (bez valného zájmu našich médií) krutá válka o Náhorní Karabach.

Kobza (SPD): Zachraňme arménské válečné zajatce
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

V této válce bohatý a silný Ázerbájdžán za vydatné vojenské pomoci Turecka a islamistických bojovníků z blízkého východu, porazil méně početné a vojensky slabší karabašské Armény. Turecko si v této válce také vyzkoušelo nové zbraně, především drony.

Mrtvých tak na arménské straně bylo výrazně více. Válka skončila, až když se do ní vložilo Rusko s veškerou svojí diplomatickou vahou a přimělo bojující strany uzavřít mírovou dohodu, na jejíž dodržování na místě ruské jednotky i dohlížejí.

300 vězněných, 1000 nezvěstných. Mučení…

Nyní tedy zbraně (zatím) mlčí. Arméni, kteří dříve obývali oblasti Náhorního Karabachu ve válce obsazené Ázerbájdžánem, byli vysídleni resp., aby si zachránili holé životy, museli utéct.

Marně jsem se pokoušel přesvědčit během projednávání zákona o státním rozpočtu na rok 2021 Poslaneckou sněmovnu a naše ministerstvo zahraničí, aby těmto vysídlencům karabašským Arménům, kteří přišli o domov a většinu majetku, poskytlo alespoň nějakou základní humanitární pomoc. Bylo to odmítnuto. Ministerstvo zahraničních věcí raději poslalo deset milionů korun běloruské opozici, než aby se slitovalo nad lidmi, kteří, stejně jako českoslovenští občané v Sudetech v roce 1938, přišli o střechu nad hlavou a byli nuceni odejít.

Na tři sta arménských zajatců z této války stále zůstává v ázerbájdžánských věznicích - opět bez valné pozornosti světových (a tedy i našich) médií, v drsných podmínkách, často vystaveni mučení a krutému nelidskému zacházení. A dalších tisíc mladých karabašských arménských vojáků je po poslední válce stále nezvěstných.

Z právního hlediska je určitou komplikací to, že Náhorní Karabach není mezinárodně uznaným státem (což je ve srovnání například s tím, s jakou lehkostí získalo samostatnost a mezinárodní uznání Kosovo minimálně zvláštní). S odvoláním na to Ázerbájdžán účelově odmítá těmto vězněným osobám přiznat status válečných zajatců ve smyslu Ženevských dohod.

Označuje je naopak za bandity a hrozí jim vysokými tresty (až dvaceti lety) vězení. Zatímco naše veřejnoprávní media plní nekonečné reportáže o tom, jak se má v Rusku Navalnyj, pro tyto zajatce již vysílací čas nezbývá.

Vítězům sluší velkorysost

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Jiří Kobza

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

13:09 Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

Téma emisních povolenek, které dnes projednává Poslanecká sněmovna, vzbuzuje obavy. A naprosto pocho…