Konečná (KSČM): TTIP i CETA stále hrozí

12.09.2016 8:30 | Zprávy

I přes nedávné zprávy o tom, že se někteří politici v Evropě začali stavět proti smlouvě TTIP, není nebezpečí odvráceno.

Konečná (KSČM): TTIP i CETA stále hrozí
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Stále existují mocné zájmy, které si přejí tuto smlouvu mezi EU a USA prosadit. Před námi však leží ještě jedna smlouva, která se jmenuje CETA (Comprehensive Economic Trade Agreement). Na rozdíl od TTIP je tato smlouva dojednaná mezi EU a Kanadou uzavřena a připravena na schvalovací proces. Ten by se měl odehrát tak, že na návrh Evropské komise CETA schválí Evropská rada, poté Evropský parlament a poté parlamenty členských států EU. Na druhé straně Atlantiku pak smlouvu musí schválit kanadský parlament.

Nemusíme se však podívat ani na první stránku CETA a už je tu problém. Evropská komise plánuje, že by CETA mohla platit jaksi předběžně, tj. jen po schválení Evropskou radou. To by v praxi znamenalo, že ani Evropský parlament ani parlamenty jednotlivých zemí se nebudou moct předem vyslovit k obsahu smlouvy. Budou ji moci odmítnout, ale mezitím má být podle kanadského premiéra Trudeaua implementováno 90 % obsahu CETA. Zatímco ratifikační proces může trvat dva až pět let, vzhledem k množství parlamentů, které musí smlouvu odsouhlasit, bude její obsah platit dnem podpisu, tj. na summitu EU-Kanada 27. října. Zní to jako typická konspirační zpráva, jen kdyby tento záměr neoznámila Evropská komise na svém webu (http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-2371_en.htm). O CETA i TTIP se bude jednat na blízkém summitu v Bratislavě, za zády evropských občanů se tak budou rozhodovat věci, které ovlivní životy nás všech. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

17:04 Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bezpečnosti.