„Čtyři okruhy neboli Čtyři městské artikuly považujeme za nezbytné úpravy návrhu zákona z hlediska správy území a možnosti dosahování dohody v území ve správních procesech podle stavebního zákona. Navržené změny návrhu zákona průběžně konzultujeme a jsou odsouhlaseny ve skupině českých měst a Svazu měst a obcí ČR, dále s odborníky na stavební legislativu, správní legislativu a soudnictví i se zástupci zainteresovaných ministerstev,“ říká radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová.
„V našich společných požadavcích a očekáváních vycházíme z pragmatické zkušenosti se správou a rozvojem měst, z odborné znalosti současné české i evropské praxe, z identifikace hlavních problémů současného nastavení správy území i z konzultací s kolegy ze Svazu měst a obcí, České komory architektů a se zástupci stavebního a hospodářského sektoru,“ uvádí náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Hlavní město v rámci spolupráce představitelů pěti největších měst Česka (Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Liberce) s jejich odbornými institucemi v oblasti územního rozvoje a experty z oblasti stavebního práva vede v průběhu už více než dvouleté přípravy rekodifikace stavebního zákona intenzivní jednání s ministerstvem pro místní rozvoj.
Přesto aktuální návrh zákona nezohledňuje čtyři zásadní body, které nyní představitelé samospráv sepsali do textu Čtyři městské artikuly. Požadují v nich, aby pořizování územních plánů bylo v samostatné působnosti obcí, měst a krajů, dále zachování Pražských stavebních předpisů a možnost stanovení vlastních stavebních předpisů pro velká města, možnost dokončení pořizovaných územních plánů a zachování platných územních plánů bez zákonem vynucených změn a v neposlední řadě i silnější roli obcí v povolovacím procesu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV