Kozumplíková (ODS): Síla není právo

29.03.2014 15:40 | Zprávy

Často slyšíme úsloví, že dějiny píší vítězové. Citují jej obvykle ti, kteří se dostali ke krátkodobému vítězství, ať politickému či vojenskému. S delším odstupem historikové docházejí k jiným závěrům, než hlasatelé onoho úsloví.

Kozumplíková (ODS): Síla není právo
Foto: kozumplikova.cz
Popisek: Starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková s Miroslavou Němcovou

Napoleon Bonaparte prošel vítězně celou Evropou. Po Bitvě národů u Lipska, po Waterloo a Vídeňském kongresu byla jeho interpretace vítězství zapomenuta. Prusko po válce prusko-rakouské a o pár let později prusko-francouzské posílilo svoji pozici a sjednotilo Německo. Po Velké válce, 1. světové, ale bylo vše jinak. Z důvodů, které na těchto pár řádcích není možno rozvádět, dostalo nacistické Německo apetit na celou Evropu a nejen na ni. Vstup do Porýní, anexe Rakouska, obsazení našeho pohraničí, Protektorát a 1. září 1939 Polsko. Drang nach Osten se dařil. Německá propaganda, ale i poplatní historikové nepochybovali, že toto je to konečné vítězství. Na jaře 1945 byla i tato interpretace v troskách.

Podání historie ústy hegemonů a diktátorů je obvykle klamavé a hlavně krátkodeché. Jejich okamžitá vítězství jsou umožněna zavíráním očí před nárůstem síly a chuti agresora, neochotou reagovat na první symptomy, slabostí a nepřipraveností napadeného, strkáním hlavy do písku, ústupností či neochotou se bránit a v neposlední řadě agresorovou silou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pravybreh.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Výborný: Jasný důkaz, že naše vláda demokracii posiluje

4:29 Ministr Výborný: Jasný důkaz, že naše vláda demokracii posiluje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ukazatelům demokracie.